Вторник, 29 Апр 2025
            
Лясковец Общество

Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев разговаря с лясковчани за мечтите, за пътя и за живот, белязан от значими събития

  29.04.2025 12:05
Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев разговаря с лясковчани за мечтите, за пътя и за живот, белязан от значими събития

За мечтите и пътя към сбъдването им, за следите, които оставяме след себе си, за живот, белязан от значими събития, за паметта, която трябва да пазим, разговаря с лясковчани полярният изследовател проф. Христо Пимпирев.

Професорът е преподавател по геология в Софийския университет, доайен на българската антарктическа програма, участник в първата национална експедиция през сезон 1987-1988 г., ръководител на ежегодните български научни експедиции до континента. Председател и учредител е на Българския антарктически институт от 1993 г., директор на Националния център за полярни изследвания от 2007 г., ръководител на 33 български експедиции. Проф. Пимпирев е и първият българин, развял трибагреника на Южния полюс. Автор е на 13 книги, на филми, на над 250 научни публикации. Включен е в световната класация на 100-те най-изявени полярни изследователи на планетата. Географски обекти на остров Ливингстън носят неговото име, а благодарение на него там има връх Лясковец. Освен всичко, професорът е Почетен гражданин на Лясковец.

Гостуването на проф. Христо Пимпирев бе част от програмата на десетото издание на „Фоайе на книгата с автограф“. Форумът се организира от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново и се осъществява под патронажа на Министерството на културата. Пред публиката професорът представи автобиографичната си книга „Антарктическият стопаджия“, създадена в съавторство с Иглика Трифонова - фотограф, журналист, участник в 6 български експедиции до Антарктида, дългогодишен председател на Асоциацията на младите полярни изследователи.

През 2002 г. Трифонова е включена в световна класация на 100-те жени в полярната наука и образование, които вдъхновяват следващи поколения да станат полярни учени. През 2020 г. на нейно име е кръстен връх на остров Ливингстън, където се намира българската изследователска база.

Иглика Трифонова също бе в Музея на гурбетчийското градинарство, където бе представена и книгата „Нос Павликени” на Димитър Томов. Книгата разказва за носа, именуван пак по инициатива на проф. Пимпирев на родния град на писателя Томов.

Книгата „Антарктическият стопаджия“ излиза в навечерието на 70-годишния юбилей на проф. Христо Пимпирев. Изданието на „Книгомания“ е с над 230 цветни фотографии и разказва не само за учения, но и за човека Христо Пимпирев.  

Сърцето ми трепти, когато се разхождам по улиците на Лясковец. Много от къщите ги няма, включително моята родна. Но лясковчани си останаха все така сърдечни, трудолюбиви. За мен бе изключителна чест един от първите географски неименувани обекти в Антарктида да го нарека връх Лясковец. Изключително красив връх. Така че Лясковец не е само град под Петропавловския манастир, но и град на картата на света. Това е най-малкото, което можех да направя за моя град, в който изкарвах летата си като ученик, после, когато бях вече асистент,  практиките по палеонтология на фосилните организми ги провеждахме в Елена, изръчкал съм целия Балкан. Много ми е мило тук, много ми е родно, радвам се, че отново съм тук, сподели пред лясковчани, препълнили залата на Музея, професорът, който не се бе връщал в града от повече от 5 г.  

Много съм щастлив да видя тази усмихната аудитория, хората, дошли да научат какво става в България, но тази България, която е на 13 хил. км от тук. В по-хубавата България, която направихме там. Там няма пари, няма евро, няма долари, няма паспорти, там движеща сила е любовта – любовта към човека, към природата, към науката. В този континент, който заема 1/10 част от земната повърхност, България управлява с още 29 държави с право на вето по всеки един въпрос – дали ще почнем да взимаме милиарди от рядкоземните метали, които са в неговите ядра, дали ще стане един континент природен парк, това зависи от нас. Антарктида е геополитика. Малка България успя да се нареди сред най-великите сили. Вече не сме забутана държава. Можем само да се гордеем, че сме сред онези страни, които колонизират последната останала неколонизирана земя на нашата планета, разказа професорът.

Името на книгата се родило покрай спомените за началото на българските експедиции, когато екипът на проф. Пимпирев нямал нито кораб, нито нищо,  и му се налагало да моли другите държави да го откара.

А знаете как върви стопът – ако си симпатичен, ако има място в колата. Докато сега возим тези, които возеха нас. Трябва да се гордеем, защото само ние правим изследвания. Турците, които са по-богати от нас, правят 10-а експедиция, ние завършихме нашата 33-а. Всичко това е така, защото българинът е корав, има здрава закалка от своите деди, от такива корени като лясковските, сподели полярният изследовател.

От името на общинското ръководство, възхищение и уважение към професора и екипа му  изказа зам.-кметът Емилия Жилиева.

Преди срещата в Музея на гурбетчийското градинарство, проф. Христо Пимпирев бе специален гост на кмета на Лясковец Васил Христов и председателя на Общинския съвет Сергей Добрев.

Христов дари на изследователя икона на небесните закрилници на Лясковец – светите Петър и Павел, а професорът подари на кмета плакет с логото на Антарктическия институт. Проф.  Пимпирев се разписа в Почетната книга на Община Лясковец, която започва с неговото име. Той е обявен за Почетен гражданин с решение на Общински съвет –Лясковец от 22 юни 2000 г.

Биляна МИЛЧЕВА


Ключови думи
проф. Христо Пимпирев Антарктическият стопаджия
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати