Вторник, 22 Апр 2025
            
Горна Оряховица Общество

Забравена красота оживя в Изложбени зали „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица

  07.03.2025 15:59
Забравена красота оживя в Изложбени зали „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица

Изложба на совалкова дантела и шити картини е наредена в Изложбени зали „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица. Изложбата, открита снощи, пренася в света на совалковата дантела и гоблените – крехка нишка между миналото и настоящето, сплела в себе си майсторството и душата на творците. За събитието разказва екипът на изложбените зали:

Трима автори Маргарита Бонева, Кремена Димитрова и Иван Маринов говорят, чрез изящния език на плетивото и шева, разказвайки приказки, вдъхновени от традицията и реализирани от лиризма.

Събитието уважиха роднини, близки приятели, почитатели на калоферската дантела. Сред официалните гости беше Теменуга Йорданова, специалист към отдел Култура, младежки дейности и спорт в Община Горна Оряховица, директорът на Исторически музей Горна Оряховица Пламен Мадемов, уредникът на Етнографски музей - Долна Оряховица Петър Георгиев.

Изложбата бе открита с топли думи и признание за майсторството на авторите, а гостите имаха възможност да се докоснат до магията на ръчното изкуство и да узнаят интересни истории за дантелите.

Маргарита Бонева и Кремена Димитрова представят уникални ръкоделни произведения – якички, бижута, ръкавици, платки, икони, мандали, нежни дамски силуети, плетки с образ на животни и други - всеки детайл изпълнен с търпение и любов. Совалковата дантела, пренесена в България в началото на XX век, оживява в техните творения с финес, достоен за аристократични салони. Демонстрираха ни технологията и сложността на изработката. Иван Маринов от своя страна разкрива красотата на гоблените – нишка по нишка, цвят след цвят - пред очите ни оживяват образите на българската мома и момък, облечени в носии, съхранили духа и красотата на различни краища на България.

Двете дами участват в редица международни изложения, представяйки уменията си и правейки презентация на специфичната совалкова дантела. Включват се и в множество национални и чуждестранни изложби, студия, конкурси и международни конференции, представящи техниката на плетене на калоферска дантела. Години наред са редовни участници към ЕМО „Етър“, демонстрирайки своето изкуство. През 2022 година вземат участие и в Пролетния панаир на занаятите, организиран от Регионална занаятчийска камара Пловдив. Всяка година участват в празника на калоферската дантела, както и в международния ден за плетене на совалкова дантела. От 2016 година са регистрирани по Закона на занаятите с титлата майстор художествено плетиво, а от 2017 г. са членове на Дунавска задруга на майсторите на народни и художествени занаяти.

Отличавани са с награди, като две от произведенията на Маргарита Бонева, експонирани в Изложбени зали „Недялко Каранешев“, са използвани като лого на испанското списание за плетива „Bolilleras“ – едно високо признание за таланта и майсторството на нашата съгражданка. Същото списание удостоява и Кремена Димитрова с престижната награда „Фен на публиката“ за участието й с първа авторска схема – ангел.

Иван Маринов на свой ред проявява интерес към шиенето на гоблени още в края на 70-те години на миналия век, като запазва страстта към това ръкоделно изкуство до 2016 г., когато започва да бродира български шевици. С тях украсява бижута, огледала, калъфи за очила, за телефони, дрешки за книги. Картините, сътворени с бод върху панама, са ново вдъхновение за Маринов и представят многообразната и пъстролика красота на българската одежда, носена от момите и момците.

През месец август тази година в гр. Калофер ще се състои Световен конгрес на дантелата, в който ще вземат участие двете авторки с тези и още произведения.

Изложбата е отворена за посещение до 18 март.


Ключови думи
Маргаирта Бонева дантела
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати