Вторник, 22 Апр 2025
            
Общество

Преизбраха д-р Галина Гарева за председател на Областния съвет на БЧК – Велико Търново, митрополит Григорий остава заместник-председател

  07.03.2025 14:27
Преизбраха д-р Галина Гарева за председател на Областния съвет на БЧК – Велико Търново, митрополит Григорий остава заместник-председател

На 6 март във Велико Търново се проведе отчетно-изборно събрание, в което участие взеха делегати от всички общински структури на БЧК. На форума д-р Галина Гарева бе преизбрана за председател на Областния съвет на организацията. Зам.-председател остава Негово високопреосвещенство великотърновският митрополит Григорий.

Гости на събитието бяха проф. д-р Тодор Черкезов, дм, който е член на Националния съвет на БЧК, гл. инспектор Станко Лазов, началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност" при РД ПБЗН – В. Търново, Росица Димитрова, директор Дирекция „Социални политики, здравеопазване, транспорт“ в Община Велико Търново и Цанко Стефанов, представител на Областна администрация.

В първата част на отчетно -изборното събрание д-р Галина Гарева представи подробен доклад за дейността на организацията през изминалите 4 години.

Точно в този период обществото ни се изправи пред някои от най- големите кризи - пандемията от COVID – 19, войната в Украйна, разрушителното земетресение в Турция и Сирия. По време на всички тези сериозни изпитания, БЧК – Велико Търново активно подпомага най-засегнатите и уязвими групи на фона на икономическа и политическа криза.

„Особени усилия бяха вложени в помощта, предоставена на украинските граждани, с временен статут на хуманитарна закрила – храна, санитарни и логистични материали, облекло, психологична помощ, информиране, консултиране; лекарства, курсове за език, възстановяване на семейните връзки, дейности, свързани с реинтеграция. Както вече стана ясно, уязвимите български граждани също се нуждаеха от подкрепа, което бе извършвано чрез различни проекти, програми, дейности и услуги, с ресурс, както на областно, така и на общинско ниво.

Ужасяващото земетресение в Турция и Сирия за пореден път припомни силата на природата. Всички общински организации откликнаха за хуманитарно подпомагане на пострадалите, бяха събрани дрехи, обувки, хигиенни материали за първа необходимост, детски играчки и много други. Всичко това, доведе до нарасналия брой уязвими хора, с множество различни потребности и увеличи многократно необходимостта от червенокръстка подкрепа“, отбеляза в доклада си д-р Гарева.

Основна движеща сила в работата на БЧК, като и в процесите, които съпътстват всичко това, са доброволците. През периода 2021 – 2025 година е запазен броят на членовете и доброволците към Областния съвет на БЧК – В. Търново.

Великотърновска областна организация на БЧК завърши 2024 годината с 154 дружества, 88 в градове и 66 в села, 225 доброволци и 5600 члена на БЧК – В. Търново.

Най-мащабната дейност, която БЧК реализира през последната година е работата по Програма за храни и основно материално подпомагане от Европейски социален фонд плюс - операция „ Подкрепа“ 2021-2027.

През 2024 г. 12 684 бенефициенти от област Велико Търново са получили храни и хигиенни материали в два транша. Раздадени над 170 тона хранителни продукти и над 90 тона хигиенни материали, на стойност 1 милион и 429 хиляди лева.

„Зад това нещо стоят изключително много усилия. Осигуряване на помещения, за което благодарим на Община Велико Търново, която съдейства безотказно за пореден път. Товаро-разтоварни дейности, хора по общините, които да приемат тези продукти, да ги съхраняват, да издирят бенефициентите, за да стигнат възможно най-бързо продуктите до тях, което е изключително трудно“, подчерта д-р Гарева.

През отчетния период организацията работи за намаляване на уязвимостта на най-нуждаещите се лица, деца и възрастни хора, чрез осъществяване на различни мероприятия и програми.

Две години продължи работата на разкрития Хуманитарен пункт по Апел на БЧК/МФЧКЧП за подпомагане на засегнатите от конфликта в Украйна на територията на Велико Търново. До юни 2024 година бяха предоставени ежедневно храна и топли напитки на 1983 човека, оказана емоционална и психо-социална подкрепа на 872 души, консултирани – 913, насочени и информирани от служителите на БЧК. Проведени са 100 консултации "лице в лице" с психолог на хора, които се нуждаят от подкрепа.

В този период е успешно реализирана и програма „Топъл обяд“ в училищата СУ „Максим Райкович“ град Лясковец, СУ „Ангел Каралийчев“ град Стражица, ПГМСС „ Никола Златарски“ град Златарица, ПГАТ „Цанко Церковски“ град Павликени. Благодарение на този проект са подпомогнати 201 деца от социално слаби семейства.

Областният съвет на БЧК продължава успешно да инициира и участва в различни важни и обществено значими кампании, свързани с безопасността на движение по пътищата, оказване на първа долекарска помощ, действия при бедствия и кризи, доброволно кръводаряване и много други.

В областта продължават успешно да се развиват два отряда на Планинската спасителна служба към БЧК – във Велико Търново и град Елена, които дават дежурства съответно в х. Грамадлива и х. Чумерна.

Водноспасителната дейност на БЧК продължава своята работа по превенция на водния травматизъм и обучение на водноспасителни кадри. Неизменна част от превенцията, която успешно се развива е реализирането на образователни програми в учебните заведения.

За четири години Националният турнир по водно спасяване ”Любен Кантарджиев„ е бил домакин на 437 състезатели от цялата страна, разпределени в пет възрастови групи.

През 2024 година с благотворителен концерт в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“ беше отбелязана 60-годишнината на организираното водно спасяване в България. Концертът по повод събитието беше организиран от Клуб по водно спасяване - В. Търново и БЧК - Велико Търново със съдействието на Община В. Търново.

Българският младежки Червен кръст се утвърди като най-голямата младежка организация на територията на област В. Търново, грижеща се за намаляване на социалната и здравна уязвимост на децата и младите хора.

През изминалата година БМБК - Велико Търново достигна до 150 члена разпределени в 7 клуба, съответно във Велико Търново и 2 клуба, в Г. Оряховица - 1, в Лясковец – 1, в Елена – 1, Златарица – 1, Стражица – 1.

Младите червенокръстци активно се включват в различни доброволчески акции, здравни кампании, много от тях свързвани с превенцията на заболявания като СПИН и разпространението на наркотични вещества, съвместно с РЗИ .

Традиционно през годините са организирани по 3 големи фондонабирателни кампании в супермаркетите в града в навечерието на големите християнски празници Великден, Коледа, Световният ден за борба с глада.

Освен с фондонабиране по магазините БМЧК организира различни благотворителни базари с изработени ръчно неща от тях или от партньори.

Проведени са десетки различни каузи, за подпомагане на хора или институции.

След представянето на подробния доклад за дейността на Областния съвет на БЧК – Велико Търново делегатите единодушно избраха и през следващите 4 години председател на организацията да бъде д-р Галина Гарева, а за зам.-председател отново беше избран Великотърновският митрополит Григорий.

Делегатите начертаха и приоритетите за развитието на организацията и привличането на все повече съмишленици и през следващите години.


Ключови думи
д-р Галина Гарева БЧК
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати