Годината е 1979 – тогава Милко постъпва като лектор в школата по китара на НЧ „Напредък 1869“. Десет години по-късно става щатен преподавател, влюбен в призванието си чак до наши дни.
Тогава имаше много ентусиасти – разказва Милко – аз и колегата ми давахме уроци на общо шейсет деца, а стаите в читалището бяха пълни до една. Освен тях имало учители по акордеон, кларинет, саксофон, пиано, цигулка. По онова време било задължително да се изучава и солфеж – наука за музикалното изкуство, за което била определена дори отделна зала и учител. Всеки месец отдаденият на професията си преподавател организирал т.н. продукции пред родителите, за да видят и те до къде са стигнали в развитието си децата им. Ходели по конкурси и печелели челни места. През 2007-2008 г. започват да организират и по-големи концерти пред по-широка аудитория, обичайно съвместно с пеещите таланти на Стела Дойкова, чийто музикален клас е също към читалището.
С течение на годините Милко Тодоров остава единствен преподавател по акустични и ударни инструменти в читалището и работата му става двойно повече. Това обаче по никакъв начин не го отказва, нито обезкуражава – когато вижда старанието и желанието да се научи у детето отсреща, забравя всички негативи на професията си. Към наши дни единствените останали възможности за малките начинаещи музиканти са китара и пиано, тъй като от скоро уроците по ударни инструменти са преустановени поради лични причини на ръководителя.
В музикалните книги едно време пишеше, че децата трябва да започват обучението си по свирене на инструмент на 9-годишна възраст – разказва Милко – аз обаче вземах деца от детската градина поради огромното им желание и резултатът беше невероятен. Най-малките му ученици показват завидни умения в свиренето на китара. Според преподавателя докато децата са още малки и неангажирани със странични занимания, запомнят всичко по-бързо и лесно, а дори и нелюбимите за повечето ноти. Когато аз започнах да свиря на китара като ученик – споделя той – лягах и ставах с нея, така и до днес. Тайната на това да бъдеш добър в нещо, каквото и да било, е в упражнението и постоянството. Този лично изпробван съвет дава и на своите ученици, които като него изпитват любов към музиката.
Школата на Милко Тодоров през годините излъчва многобройни кадри, които, за съжаление, избират да не продължават развитието си в Горна Оряховица, а някои дори не в пределите на страната ни. Навремето за да докарам добра заплата, работех на няколко места, от ранна сутрин до късна вечер – споделя преподавателят – професията на музиканта трудно храни семейство, затова и повечето млади хора се отказват, когато видят за каква неблагодарност иде реч. На въпроса защо решава все пак да остане в тази сфера и то вече над 45 години той отговаря с усмивка – няма по-голямо щастие от това да видя радостта в очите на онези малки дечица, които свирят с истински мерак, когато постигнат някакъв успех, било то на концерт или някакъв конкурс. През 2021 г. самият той получава признание за „Будител на Община Горна Оряховица в направление култура и изкуство“.
Учениците на Милко Тодоров продължават на ходят на международни конкурси в Перник и Велико Търново и да представят града ни подобаващо. През 2024 г. в старата столица се провежда Майсторски клас, организиран от Сдружение „Младежи за развитие на Лясковец“, съвместно с Младежки дом – В. Търново. Там възпитаниците му за пореден път показват впечатляващи умения в свиренето на класическа китара и печелят възхищението на проф. д-р Стела Митева-Динкова и Костадин Динков от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, гр. Пловдив. Децата са много талантливи, искат да постигат големи успехи и го правят – разказва Милко – но някои родители нямат финансова възможност да поемат разходите по конкурсите, особено онези, които се провеждат далеч от нашия град.
На музикалният клас му предстои да свирят на 28 февруари от 12:00 ч., тази година, когато в галерия „Недялко Каранешев“ ще бъде проведена традиционната годишна среща на Кмета на Община Горна Оряховица с представители на читалищните настоятелства, художествени ръководители и самодейци по повод 1 март – Ден на любителското художествено творчество. Това е една от възможностите желаещите да се запознаят с Милко Тодоров и неговите бъдещи звезди.
Мария ЛАЛОВА