Точно 59 г. навършва днес кметът на Горна Оряховица Николай Рашков. Празник, но повече делник е за него 21 февруари. Още повече, че следващата седмица той ще представи пред Общинския съвет нещата, залегнати в управленската му програма и реализирани през 2024 г.
Пожелавам си да сме живи и здрави и все така нахъсани. В един момент, когато усетя, че идвам с нежелание на работа, сам ще си тръгна. Няма да досаждам на своите съграждани излишно. Трябва да дойде следващият, който да продължи. Но очаквам с нетърпение да видя първите хубави улици и изобщо всички хубави неща, които очакват Горна Оряховица, споделя Николай Рашков.
-Г-н Рашков, точно преди година казвате пред нашето издание, че на една твърде напреднала възраст Ви се е наложило да се заемете сам с това, което сте очаквал политиците да свършат за горнооряховчани, но не са. Имате ли самочувствието, че Вие успявате?
-На този етап смятам, че всичко, което сме си поставили като задача, се получава. Направихме доста сериозни реформи, които дадоха резултат във финансов аспект. Община Горна Оряховица вече излезе от вечния финансов колапс и на този етап е в една изключително добра кондиция. Ползотворната ни работа доведе до такива резултати, че Горна Оряховица вече има добри финансови показатели. Което ни дава радост и възможност да започнем активно да работим по най-наболелите проблеми, свързани с инфраструктура, подземна инфраструктура, ВиК инфраструктура - неща, които години наред тормозят нашите съграждани. До 2026/ 2027 г. Горна Оряховица ще добие съвсем различен вид. Най-хубавото е, че вече имаме средства за планиране и проектиране.
-Как изглежда в числа по-доброто финансово състояние на Горна Оряховица?
-Това, което направихме, е видно при сравнение между годините от 2016 до 2024 г. при данъчните постъпления . За м. г. сме направили над 16 млн. лв. постъпления, които са с 60% - или 6 млн. повече - от предходната 2023 г. Общо казано, за 1 г. събираме средства, колкото са събирани за 2 г. почти. Това стана с изключително рестриктивна политика по данъчно планиране, с това, че прекратихме „привилегиите“, на крупни данъчни длъжници, също така с повишени приходи от отдаването на земеделски земи. Имаме повишени приходи, свързани с активността на гражданите –данъкът върху придобиване на имот например има около 700 хил. лв. повишение. Освен това успяхме да реализираме доста активи, които са ненужни за Общината, изоставени, порутени. Само от там получихме допълнителни 4 млн. лв., защото те бяха изключително в тежест – не носеха никакви приходи, а генерираха разходи за охрана и поддръжка.
-Но това пък ви спечели обвинението, че всичко разпродавате?
-Добре, но като погледнем съборената сграда на IV Основно, останала недовършена от 80-те години – какво да я правим? Нормално е да я продадем. Запустелите сгради в СУПЦ какво да ги правим? Или съборената почти сграда на бившата хижа „Раховец“ какво да я правим?
Останалото, което продаваме, продаваме на изключително високи цени. Ако навремето са продавали по 1 лв. на кв. м., в момента продаваме по близо 10 лв. на кв. м., което е изключително висока цена, изключително изгодна за горнооряховския данъкоплатец. Но ние не само продаваме – ние сме активни на пазара. Проектираме и правим ПУП на определени земи, където да започнем да строим собствени жилища и търговски помещения.
-Например?
-Опитваме се, водим разговори за бившия РУМ до Музея да го придобием. Той е към НПК на слепите, към настоящия момент отказват да го продадат. Идеята ни е да увеличим изложбената площ на Историческия музей. В момента голяма част от експонатите на музея стоят в мазите и са в окаяно състояние. Там няма кой да отиде да ги погледне.
Отделно проектираме паркове, спортни площадки, в момента проектираме покриване на дерето. Там през всичките години уж са щели да го правят, но всъщност се оказа, че не се води дере, а се води река. Трябваше да спазим процедурите по смяна на статута и тогава да проектираме за покриване.
-Свикнахте ли с факта, че в местното управление нещата се случват в пъти по-бавно, отколкото в бизнес средите, откъдето идвате?
-Случват се по-бавно, защото има много утежняващи процедури. За да стигне едно нещо до строително разрешение, минава минимум година – решения на Общинския съвет, обществени поръчки и т. н., всичко това са срокове. Но все пак по този начин се защитава публичния ресурс. Ето, кръговото на ул. „Мано Тодоров“, което искаме да направим – там излязоха доста неща, свързани с инженерно проектиране, тъй като се наложи да се подменя цялата подземна инфраструктура на енергопреносната мрежа. Трябва да бъде прехвърлена от едната страна на пътя на другата. А това е захранването на целия квартал. Но и с това ще се справим.
Или на ул. „Цар Освободител“ – там има друг инженерен проблем. Нали знаете, че постоянно има наводнения на Гарата? Тези наводнения, за да ги спрем, трябва да вкараме водите в канализацията. Има проблем, защото до Филмова база може да се събира водата, а водата от Гарата трябва да се качва нагоре. Трябва да влиза в колектора, който отива към Калтинец. Проблемът е, че никой не знае къде е този колектор, в момента го търсим.
-Нали разбирате, че това звучи абсурдно?
-Абсурдно е, да. Проблемът е в пълното безхаберие през годините и в липсата на документация – просто я няма. Докато не намерим къде точно е колекторът, инженерите не могат да намерят решение. Цялата ни водопреносна мрежа е работена на принципа тука има – тука няма. Казват ти да копаеш на едно място, тя излиза на друго. Същото е с електропреносната мрежа. Най-добре са нещата при газопреносната, на всичко останало няма никакви планове на подземните комуникации. Но вярвам, че с това също ще се справим.
-Направихте някои драстични промени – закрихте „Спортни имоти“, уличното осветление вече се поддържа от общинско звено, затягате контрола чрез надграждането на служба „Обществен ред и сигурност“ и създаването на общинска „полиция“, сменихте управителите на „Индустриален парк Ряховец“ и „Общински пазари“ и т. н. Усеща ли се вече някакъв ефект от тези промени?
-Ефектът се усеща най-вече във финансово изражение, защото спестяваме доста средства. Което води до това да можем да си позволим да инвестираме по-сериозно. Давам пример - имаме над 3 хил. лампи, които трябва да се сменят само в Горна Оряховица. Те са от старите енергоемки лампи. Не може Горна Оряховица да се осветява със 150- и 75-ватови лампи, при положение, че вече имаш LED осветление, което да ти даде голяма осветеност с 20, 40 до 60 вата. Всичко това бърка в джоба. Разходите за осветление на Горна Оряховица и към енергийните дружества възлизаха на 1,4 млн. лв. на година, което е огромно перо от данъците на нашите съграждани. Сега в 4 населени места се прави пълна подмяна на осветлението с пари от Плана за възстановяване и устойчивост, а в гр. Горна Оряховица го правим със собствени средства. Постепенно, с наши служители. За целта купихме вишка – защото беше срамно Горна Оряховица да няма вишка и да се налага да наема на баснословни цени. В момента правим поръчка за още една, ако се наложи ще вземем и трета. Защото стигнахме до извода, че тази една не е достатъчна – когато я вземат например елтехниците, не може да я вземат хората от озеленяването да кастрят. Целта ни е нещата да вървят паралелно. Да, ще отнеме време, но ще стане.
-Как си обяснявате всички тези проблеми?
-Това, което забелязах, е, че вероятно в годините е имало пълна демотивация на хората да работят. Защото изключително много харчове са правени за определени хора, а останалите са били игнорирани и не са виждали смисъл да работят. За първи път от години дадохме коледни добавки към заплатите, което не е малко мисля, при положение, че поехме Общината с 2,5 млн. лв. неразплатени задължения. И един чисто битов детайл - в момента върви ремонт на санитарните помещения, ще има и други – не е нормално да се работи на мокет от 80-те години.
-Има ли решение, при взимането на което сте имал макар и малко колебание, че е правилно?
-Не съм от хората, които се колебаят, взимам решението на секундата. Интуицията винаги ми показва кое е правилно, може би се дължи на дългогодишния ми житейски опит.
-Предстои Общинския съвет да разгледа отчета Ви за 2024 г. Върху какво акцентирате в него?
-Отчетът за изпълнението на управленската програма за 2024 г. е над 50 страници. Начертах някои от основните неща, но там е много, много подробно описано всичко. Радвам се, че имам един страхотен екип, във всички области. ТСУ на инж. Анелия Христова например е изключително натоварен. Посочвам него, защото знаете – хората се вълнуват от инфраструктурата, но това не означава, че в другите ресори нещата са по-леки, напротив.
Тази година ще завършим 4 улици – „Пирот“, „Мано Тодоров“, „Васил Априлов“ и „Христо Смирненски“ заедно с кръговото.
Планът ни е във втората половина на годината да започнем да разкопаваме „П. Р. Славейков“ и „Цар Освободител“ за водопроводи и канализация и следващата година да бъдат довършени. Обемът от работа е много голям, всичко иска ръка.
-Няма как да избягаме от баналния въпрос с какво от плануваното не се справихте през отчетната година?
-Вероятно със снегопочистването. (Сочи към телефона си. Разговора водим в ден на обилен снеговалеж, който затрудни част от шофьорите и отприщи недоволството им в социалните мрежи – б. а.)
-И още един банален, но неизбежен въпрос – кое все пак е най-голямата Ви гордост и смятате ли, че то удовлетворява хората в община Горна Оряховица?
-Гордея се с това, усещам и виждам, че хората са обнадеждени. Виждам надеждата в моите съграждани да получат един по-хубав град. Виждам оптимизма в тях, който от десетилетия сякаш липсваше. Нямам право за секунда да дам задна, за да може тези хора след края на мандата да кажат „Да, всичко си струваше, търпението си струваше, ние получихме един по-хубав град“. А най-важното е да се гордеят със своя град. Горна Оряховица е кауза.
-Голяма част от надеждата за нов етап в развитието на Горна Оряховица е свързана с Летището. Оптимист ли сте за бъдещето му?
-Постоянно правим срещи. Не е нормално да е дадено на концесия и 10 г. нищо да не се случва. Моето лично мнение е, че трябва прекратяване на концесията и даването му на хора, които искат наистина да го разработят. Развитието на Летище Горна Оряховица не е само за Горна Оряховица, то е за целия регион. Към това се стремим.
-На какъв етап е работата по Бюджет 2025, към днешна дата какво бихте могъл да кажете за него предвид това, че още няма държавен бюджет? Къде ще бъдат завишени средствата и къде се налага орязването им?
-Всеки понеделник колегите ми дават отчет за приходите. Към 13 февруари 2024 г. сме получили към 1 млн. лв. общи приходи, към 13 февруари 2025 г. са 1,5 млн. лв. Т. е. спрямо същия период на миналата година вървим с половин милион нагоре. Колкото повече се справяме в приходната част, толкова повече ще си проличи в разходната.
В момента натискаме по болната тема на Горна Оряховица – водопроводите. Дали сме 15 улици за проектиране. За съжаление разкопаваме улици, които са асфалтирани, без да е сменен водопроводът. Просто са изхарчени едни пари на вятъра. Първо ще сменяме подземна инфраструктура, водопроводи, за да може да се спре това постоянно изтичане на питейна вода. Използваме всички възможни допълнителни варианти за финансиране – МРРБ, МОСВ… Вече сме подали към МОСВ за останалата част от канализацията за Долна Оряховица, свлачище там - също. За първи път в Долна Оряховица видяха две улици с изцяло сменени водопроводи, сменени тротоари, бордюри. Очаква се като се стопли времето да бъдат асфалтирани. Здравната служба там планираме да направим тази година. Тази година залагаме също да направим още няколко читалища – в Първомайци, където от години покривът тече, в Калтинец, Върбица. Длъжни сме пред предците ни да запазим читалищната дейност.
-Всичко, за което говорите обаче, няма как да стане без съгласието на Общинския съвет. А там често има напрежение, искри между Вас и администрацията, от една страна, и опозицията, от друга. Как се работи в такава среда?
-Искри между мен и опозиция няма, искрите са спрямо един човек. Останалите виждат, че се работи в правилна посока. Успяваме да убедим съветниците в нашата правота, а и те виждат, че много пестеливо и със здрава ръка стискаме обществените средства. Неслучайно Община Горна Оряховица в момента има по сметките си доста сериозен финансов ресурс. В сравнение с това, което заварихме, е в пъти по-добре.
-А как се работи с централната власт?
-Активно. Няма правителство, което да иска да загроби общините си, та ние сме едно цяло. Общини, държава, народ. Мисля, че тази симбиоза ще успее.
-Като казахте симбиоза – кой кой е в конфигурацията Търголяс?
-Взаимно свързани сме, но душата ми е Горна Оряховица. Горна Оряховица и Велико Търново не могат един без друг. Ако ние сме транспортния център и вратата към света, Търново е историческата и духовна столица. Лясковец е доброто братче, на което да помагаме.
Биляна МИЛЧЕВА