Открит урок, посветен на 152-та годишнина от обесването на Апостола на свободата Васил Левски, изнесоха уредници от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Презентацията им бе част от инициативата „Музей в куфар”, а организатор бе читалищната библиотека при НЧ „Искра – 1896”. Д-р Атанаска Стамболийска и Михаил Стойчев разказаха интересни факти от семейния живот и революционното дело на Васил Левски пред ученици от IV “а” клас от ОУ „Св. Патриарх Евтимий” с класен ръководител Нели Христова.
Те показаха на децата ценни вещи с историческа стойност, които са принадлежали на Апостола, както и такива от предосвобожденската епоха. Учениците разгледаха Дяконовия пояс – т. нар. орар; двата печата на БРЦК, от които единият с лъвче и корона; белгийски револвер „Гасер”, подобен на този, с който е стрелял Левски; както и копие на негова оригинална портретна фотография, правена в Букурещ.
Децата научиха, че двамата братя на Левски също са се включили активно в освободителните борби на българския народ, като единият е бил в Първа българска легия, а по-малкият – в Ботевата чета. Свободолюбивият им характер е наследен от майката Гина Кунчева, а от общо петте деца в семейството потомство оставя само по-голямата сестра Яна.
Учениците също споделиха своите знания за Левски. Те подариха на библиотеката при НЧ „Искра – 1896” и на Регионалния исторически музей изработени от тях материали за Апостола – рисунки, ръчно направени книжки с родословното му дърво и биографични моменти, и цитираха крилати мисли на националния герой.