STEM център бе открит в ПГЖПТ „Никола Вапцаров“ в Горна Оряховица. Създаването му стана възможно, след като професионалната гимназия подписа договор с Изпълнителна агенция „Програма образование“ за финансиране на инвестиция по Националния план за възстановяване и устойчивост „Изграждане на училищна STEM среда в Професионална гимназия по железопътен транспорт ‘“Н. Й. Вапцаров‘‘, със срок на изпълнение не по-късно от 31 май 2026 г.
Днес, осем месеца по-късно, успяхме да завършим своя проект, обяви при официалното откриване директорът на гимназията Иван Чолаков.
STEM центърът обхваща два кабинета с прилежащ коридор, с две зони - „Изследователска лаборатория“ и „Център за технологии в креативните индустрии“. Двата кабинета са ремонтирани и пригодени за работа и обучение в нова, приветлива, защитена и функционална физическа среда, съобразена с изискванията на Наредба № 24 за физическата среда.
STEM центърът комбинира различни типове технологии - интерактивни, технологии за VR/AR, както и недигитални технологии и инструменти за практическа и експериментална дейност. Осигурена е интеграцията на технология за виртуална и добавена реалност чрез закупуване на стереоскопичен лаптоп, допълнителна апаратура за визуализация и свързване към интерактивен дисплей, 3D очила за виртуална реалност. Стереоскопичният лаптоп е комбиниран със софтуерни приложения и пакети, насочени към общообразователната и професионалната подготовка. Допълнително ще бъде закупена библиотека от 3D модели (.OBJ) за демонстрация на железопътна инфраструктура, влакове и вагони, двигатели на влакове, както и влакове ICE. Идеята е чрез технологията да се осигури възможност за изследователско и експериментално обучение в безопасна виртуална среда и без никакъв отпечатък върху околната среда.
Изграденият модерен компютърния кабинет е оборудван с лаптопи с висока конфигурация, 3D принтер и режещ плотер за направление „Математика и информатика“ и Професионална подготовка.
Закупен е специализиран симулационен софтуер за железопътен транспорт Open Track - програма за симулация на железопътна мрежа, разработена като част от изследователския проект на Швейцарския федерален технологичен институт за транспортно планиране и системи (ETH IVT), Цюрих. Софтуерът представлява програма за железопътна симулация и изследване, която може да работи на различни компютърни платформи за администриране на входните данни в три модула: подвижен състав, железопътна инфраструктура и график за движение.
Допълнително са осигурени учебни комплекти за експерименти и демонстрации по природни науки, свързани с електромагнетизъм, електричество, електродинамика - насочени към приложни дейности и проектно-базирани дейности.
Оборудвани са и три броя Високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС). Всяка от тях с интерактивен дисплей с вграден OPS компютърен модул, видеоконферентна система и лаптоп за учителя.
Откриването уважиха зам.-кметът Петя Иванова, Миглена Папазова – началник отдел „Хуманитарни дейности“, инж. Димитър Димитров – директор на поделение „БДЖ ПП“, инж. Пенчо Събев – директор на поделение „Управление движението на влаковете и гаровата дейност“, инж. Илиян Патриков – ръководител отдел „Експлоатация“ към УДВГД, инж. Калин Тодоров – главен инженер на „Секция сигнализация и телекомуникации“ към ДП НКЖИ и др. На ПГЖПТ Петя Иванова подари дрон от името на Общината.