Понеделник, 27 Яну 2025
            
Горна Оряховица Спорт

Вратарят на „Локо“ Геннадий Ганев се връща в старата родина на дедите си, които 200 години пазят българския си език

  26.01.2025 08:35
Вратарят на „Локо“ Геннадий Ганев се връща в старата родина на дедите си, които 200 години пазят българския си език

34-годишният вратар на „Локомотив“ Геннадий Ганев вече гледа към живота си след края на активната кариера на терена. Откакто е в горнооряховския отбор, той работи и с деца от Школата и признава, че вижда в това занимание своето бъдеще, след като свали вратарските ръкавици. Дотогава обаче има време и сега основната цел на Геннадий е да помогне на младите момчета в отбора да израснат и да правят игри, с които да радват феновете.

Виждам, че Горна Оряховица е много спортен град. Хората се радват не само на футбола, имат отношение и към другите спортове. Нашите фенове са страхотни и от местата, където съм играл, само в Стара Загора имаше толкова отдадена фенска общност. Така че тези хора заслужават да правим добри игри, да побеждаваме и да ги радваме, казва вратарят на „Локо“ преди да поведе младите си възпитаници към тренировка.

Геннадий говори добър български с лек акцент, въпреки че по паспорт е от Украйна. Всъщност той е роден в бесарабското село Камчик, където живеят близо 6000 потомци на българи, изселили се от старата си родина преди близо 200 години. Те все още пазят своето българско самосъзнание и език, макар и доста различен от днешния български. Много от младите хора учат в България и немалко са във Великотърновския университет.

Говорим остарял диалект. Когато дойдох за първи път в България, всичко разбирах, но не можех да говоря. Вече се справям доста добре и с говоренето. За малкия ми син пък беше още по-лесно. Няколко месеца в детската градина и вече се разбира чудесно с децата, споделя Геннадий.

В родното му село футболът и борбата са най-популярни. Геннадий започнал да тренира футбол и на един турнир бил забелязан от скаути на школата на „Черноморец“ (Одеса). Така тръгнала футболната му кариера. В Украйна последно е играл за „Ингулец“, а от 2019 г. е в България.

Играе първо за „Верея“ (Стара Загора), после за „Дунав“ (Русе), „Берое“, „ЦСКА 1948“. В отбора на армейците работи с Николай Панайотов, заради когото впоследствие се оказва в горнооряховския „Локомотив“.

Когато приключи договорът ми с „ЦСКА 1948“ и чаках как ще се развие кариерата ми, повечето ми казваха, че годините ми не са малко и искат подмладяване на своите състави. Тогава се свързахме с Николай Панайотов и той ми предложи да дойда в „Локомотив“. До голяма степен съм тук заради него, защото познавам характера на работата му и харесвам неговите виждания за играта, разказва вратарят.

Николай Панайотов иска да наложи съвременен футбол с много контролиране на топката, агресивна игра и в защита, и в нападение. Опитваме се да играем по този начин, но не винаги е възможно. Особено на лоши терени, където няма как да контролираш играта и залагаш на сигурното. Все пак най-важното във футбола е победата и точките, които ще вземеш, казва още Геннадий.

Опитният страж на „локомотивци“ вярва, че отборът му ще върви нагоре през пролетния полусезон. Трябва търпение и да се върви стъпка по стъпка. Има клубове, които искат всичко да става бързо и наведнъж, наливат огромни пари във футболисти, а когато нещата не се получат, осъзнават, че нямат нищо – нито футболисти, нито стадион, дори автобус нямат. В „Локомотив“ се работи правилно. Клубът изгражда база, школа и не бърза с искания за бомбастични резултати. И, ако се продължи по този начин, резултатите ще дойдат. Този град и тези футболни хора го заслужава, коментира Ганев.

В работата си с децата той се опитва да предаде целия опит, натрупан дотук. Смята, че има добри деца, които имат бъдеще. Трябва да работят много, да бъдат отговорни и ще получат шанс, смята титулярният вратар на „Локо“.

Геннадий живее в Горна Оряховица със семейството си и твърди, че тримата се чувстват доста добре. Спокойно е, на нас с жена ми ни харесва, че всичко е толкова близо и удобно. Има хубави паркове, където се разхождаме. Най-добре е за сина ни, който е на 4 години. Той посещава ДГ „Здравец“, където работят чудесни хора и малкият се приспособи много бързо. В София ходеше на градина с английски. Беше му трудно в началото, като дойдохме тук, но само за няколко месеца всичко си влезе на мястото и сега се разбира прекрасно с децата и госпожите. Благодаря им, както благодаря и на Дидо Захариев, че ни помогна да се ориентираме в началото, разказва Ганев.

В малките градчета има едно особено чувство на общност с местния отбор. Тук те спират на улицата, за да ти пожелаят успех. Феновете милеят за отбора си и са много отдадени. Благодаря им, че идват и ни подкрепят всеки път. Не винаги се получава. Понякога и ние правим грешки, съдиите също, загубихме ценни точки по една или друга причина. Но нашите фенове са винаги до нас и ние оценяваме това и сме благодарни. Вярвам, че всички момчета в отбора ще се опитат да зарадват тези страхотни фенове и ще имаме една добра футболна пролет. Горна Оряховица, футболните хора, нашето ръководство, което се стреми да създаде най-добрите условия, заслужават това. Повярвайте ми, малко са отборите от „Б“ група, които имат такива условия и такива фенове. Рано или късно това ще доведе до успех, казва Геннадий Ганев.

Геннадий не се е връщал в Камчик пет години, но не прекъсва връзката с близките си и с местния футболен клуб. В края на миналата година децата от ФК „Заря“ бяха зарадвани по Коледа с подаръци с логото на горнооряховския клуб. Жестът е благодарение на Михаил Ченков от УС на клуба, който се впечатлил от разказа за историята на селото. То е създадено от българи, напуснали родината си преди близо 200 години и заселили се в Бесарабия. След близо два века те все още пазят езика си и българското си съзнание. Над 91% от жителите на селото използват българския за свой ежедневен език според последното преброяване.

Впечатлен от тази история Михаил Ченков предлага „Локо“ да зарадва децата от Камчик. Поръчват грейки с емблемата на местния футболен клуб. На гърба под яката е изобразена България, а в средата й е вплетена емблемата на „Локомотив“. Надписът е на български, тъй като екипът ще се носи от потомствени българи.

Вълнуващо е, че наследници на българи, преселили се преди близо 2 века, все още говорят български, спазват традициите ни и са с българско самосъзнание. Отдавна исках под някаква форма да покажем нашата почит към тях и сега открихме подходящ случай и начин, споделя сподели Михаил Ченков, който е част от УС на „Локомотив“ и инициатор на благородния жест.

Благодаря на Мишо, който поде инициативата и финансира тази инициатива. Дано има повече такива хора, казва и Геннадий Ганев.


Ключови думи
Локомотив Горна Оряховица Геннадий Ганев
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати