Неделя, 19 Яну 2025
            
Горна Оряховица Икономика

Зам.-кметът на Горна Оряховица с ресор финанси Даниел Божанков: 2025 г. ще е годината на предизвикателството да управляваме проекти за над 200 млн. лв.

  19.01.2025 08:20
Зам.-кметът на Горна Оряховица с ресор финанси Даниел Божанков: 2025 г. ще е годината на предизвикателството да управляваме проекти за над 200 млн. лв.

-Как смятате, г-н Божанков, успя ли през 2024 г. Община Горна Оряховица да намери финансовия баланс между очакванията на хората и факта, че парите никога не стигат?

-Заварихме Община Горна Оряховица с едно недобро, дори, мога да кажа, лошо наследство – 2 млн. лв. неразплатени средства към фирми и доставчици, от които 900 хил. лв. бяха изискуеми, т.е. срокът им за плащане бе минал. 2024 г. стартирахме на доста високи темпове и организирахме политика на събиране и пестене на средства. Още с встъпването ни в длъжност открихме доста договори, които не са в полза на община Горна Оряховица – договорът за охрана, за телекомуникационни услуги и интернет, за сметосъбиране, който, знаем, беше сключен през септември 2023 г. за 245 хил. лв. на месец. Предоговорихме това с доставчика на 190 хил. лв., което прави 55 хил. лв. спестени на месец. Вече не ни тежи и договорът за поддръжка на уличното осветление, което беше доста голямо перо. Направихме ново звено към общинското предприятие по чистота, озеленяване и инфраструктура, което вече функционира, и очакваме поне по 100 хил. лв. спестени годишно.

Пуснахме към всички длъжници на Община Горна Оряховица писма, че си изискваме средствата, а нежелаещите да се изплатят дадохме на частен съдебен изпълнител. Имаше фирми, които дължаха 330 хил. лв. Успяхме да съберем много голяма част от наемите на земеделски земи, повишихме събираемостта на местните данъци и такса смет.

-Как звучи в числа тази повишена събираемост?

-Завършваме годината със 107% събрани местни данъци. Това означава, че сме преизпълнили план сметката. Таксата за кучета например е събрана на 156%, данъкът при придобиване на имущество – на 168%, данъкът за таксиметров превоз – 112%, на 107% на превозните средства, глоби, санкции, неустойки – на 178%. Всичко това се получи заради една много стриктна организация на работата в отдела за местни данъци и такси, кметовете по населените места също допринесоха за този процес. Но виждаме за следващата година, че има още какво да се желае.

Освен това успяхме да продадем някои сгради, които са трън в очите, СУПЦ например. От продажби имаме доста постъпления, както се вижда от данък придобиване. Това означава, че има доста продажби на физически лица, което е похвално, означава също, че животът в града кипи и че има напредък. Този белег показва, че има икономически растеж и хората инвестират в нашия град.

А идеята на продажбите е със средствата да започнем изграждането на нови блокове, жилищата в които да се продават на почти себестойност на млади семейства, които да се заселват в нашия град. Най-общо казано идеята е да се инвестира в строителство на нови общински жилища за отдаване или продаване.

Други сгради искаме да запазим и обновим. Стоматологията например е много ценна, тъй като има статут за предоставяне на медицински услуги. Отделихме средства и в момента тоалетните се ремонтират, ще се боядисат коридорите, ще се сложат камери, пропускателният режим ще се урегулира. Предвиждаме през тази година да изградим асансьор за удобство на пациентите. Разчистват се всички свободни стаи, в които имаше натрупани боклуци, и вече има 11 доктори, което са наели помещения. Идеята е тази сграда да се изпълни и да имаме приход от около 50 хил. лв. на година. Т. е. това е работещ модел, който ще надграждаме.

Така че предполагам, че сме започнали да отговаряме на очакванията на хората, ако позволите да се върна на първия въпрос. Мога да определя 2024 г. като подготвителна, смятам, че се справихме добре.

-Какво остана извън кадър?

-Да, има и неща, които не се виждат от хората, така е. Променихме голяма част от наредбите на Община Горна Оряховица, направихме много проектирания, издадени са строителни разрешения, има много актувания на имоти, които подготвяме за инфраструктурни инвестиции. Сред променените наредби са тези за кучетата, за преместваемите обекти, за обществения ред и сигурност, която скоро ще влезе на обществено обсъждане, наредбата за таксите напълно променихме, тъй като някои от тях не бяха променяни от 2010 г., наредбата за движението по пътищата и паркирането, която също ще влезе за обществено обсъждане много скоро. Много от тези наредби бяха морално остарели, не бяха функционални и реално не се спазваха. Имаше наредби по 2 странички – за обществения ред и сигурност например.

Тук е мястото да припомня за новото звено по контрол, охрана и превенция. През 2024 г. успяхме да го подготвим, да го лицензираме и вече през 2025 г. може да извършва контрола. Съвсем скоро хората ще виждат служителите със специално обозначените работни облекла и те ще контролират как се изпълняват наредбите за кучетата, за паркирането и пр.

Така че поставихме първото стъпало, на което да стъпим през 2025 г. и да почнем инфраструктурните проекти, а хората вече наистина да видят резултати на терен.

Смятам за важна и процедурата „Бъди активен“, по която бяха спечелени 18 проекта. Някои от тях се изпълниха, други продължават, скоро ще бъдат отчетени. Припомням и въведената подкрепа за трето дете, като вече са подкрепени 5 семейства, има още 2, които отговарят на критериите. Впрочем тази наредба също ще променим малко, защото има някои неработещи критерии. Ще взимаме предвид само единия родител, не двамата, както е сега. Има разделени семейства – например бащата работи в чужбина, за да издържа семейството, но то си е тук, децата учат тук. На такова семейство би следвало да дадем паричните средства.

-Какво очаквате от 2025 г.?

-През 2025 г. ще имаме огромното предизвикателство да управляваме над 200 млн. лв. в европроекти. Това никога не е било досега в нашия град. Тук включвам проекти като „Въздух II“, който вече е в действие, за многофамилни сгради, за енергоспестяването в Спортната зала и НЧ „Напредък 1869“, общежитието на ПГХТ също, училището на Гарата, което е почти готово, КИТИ, която е съвкупност от проекти в мащаб 68 млн. лв., с които предстои да кандидатстваме, има и 38 млн. лв. по Приложение 3 за инфраструктурни проекти. Предстоят проекти за изграждане на зелена инфраструктура за подобряване на атмосферния въздух за близо 3 млн. лв. Става въпрос за определянето на места, които наричаме кални петна, които да се озеленят и поддържат, като ще се засаждат издръжливи видове, съобразени с климата, изграждането на напоителни системи.

Та годината ще е голямо предизвикателство. Очертава се градът да е строителна площадка.

-Всичко, което изредихте, подготвихте през 2024 г. Какво не се получи по начина, по който планувахте да се получи?

-Смятам, че се справихме, но оставям на хората да преценят това.

-На какъв етап е подготовката на Бюджет 2025?

-В момента текат комисиите. Събрахме от всички кметства и второстепенни разпоредители предложенията им за капиталови разходи, предстои да ги обработим. Имаме желание да увеличим бюджета за култура, за спорт, бюджета на „Бъди активен“ също мислим да увеличим, както и за процедурите инвитро, за болничните стипендии. На този етап говорим за разчет, като предвид липсата на държавен бюджет взимаме за база миналогодишния. Имаме ясни разпоредби от държавата – няма да ползваме 1/12, а 50% от 1/12. Но аз съм оптимист, че скоро ще има Закон за държавния бюджет, или поне удължаване, което ще позволи да ползваме 1/12. Плюс това имаме събрани собствени средства – приключваме годината с 4 млн. лв. на плюс. Надяваме се да нямаме проблеми. Екипът работи на високи обороти, за което има огромната ми благодарност, така че ще се справим.

Биляна МИЛЧЕВА

 


Ключови думи
Даниел Божанков зам.-кмет
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати