В края на изминалата 2024 г. официално приключи изпълнението на научноизследователски проект на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ на тема „Изследване и анализ на възможностите за повишаване персонализацията на обучението в дигитална среда“, финансиран по „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти – 2022 г.“ на фонд „Научни изследвания“.
Участници в проекта са 13 млади учени, докторанти и постдокторанти от факултет „Математика и информатика“ на ВТУ. Ръководител на проекта е млада преподавателка от ФМИ на ВТУ – гл. ас. д-р Жоржета Йорданова Ангелова.
Проведените научни изследвания и анализ на съществуващи теории в световната наука за определяне на стилове на учене са в основата на създадените модели за персонализация на обучението в дигитална среда, които повишават знанията и компетенциите на младите учени, докторанти и постдокторанти в научната област на проекта.
Участието им в научни форуми и публикуването на статии и доклади в реферирани и индексирани научни издания допринесе за тяхното научно развитие. Трима докторанти, членове на екипа, защитиха дисертационния си труд в периода на проекта, а двама млади учени се зачислиха в докторантури.
Разработените в рамките на проекта модели за персонализация дават някои практически решения за адаптиране на учебното съдържание към индивидуалните потребности и възможности на обучаемите от всички възрасти.
Резултатите от изследователската дейност на младите учени са публикувани в 8 научни доклада и статии.
В рамките на проекта е проведено и пилотно обучение на студенти и докторанти от ВТУ с цел апробиране и популяризиране на създадените модели с цел популяризиране на резултатите. Заключителният научен семинар събра участниците в проекта, студенти, докторанти и много преподаватели, където бяха отчетени всички научни и изследователски прояви и споделени мнения, идеи и бъдещи планове, свързани с резултатите от проекта в областта на персонализацията на обучението в дигитална среда.
Членовете на екипа взеха участие в различни научни форума: научни конференции - 8th Computational Methods in Systems and Software 2024 (CoMeSySo)и International Symposium on Multidisciplinary Studies and Innovative Technologies (ISMSIT) 2024; научни семинари и 1 кръгла маса - Кръгла маса с международно участие „Иновации в образованието – STEAM обучението“ 22-25.06.2023, Семинар по иновативни технологии, м. май 2023г. и м. ноември 2024 г. (организатор катедра „Компютърни системи и технологии“, ФМИ); Научен семинар„Дигитална трансформация на бизнеса и образованието“, м. май 2024 г. (организатор ФМИ).