За внедряването на мерки за енергийна ефективност в сградата на Областна администрация – Велико Търново работят областният управител Ивайло Здравков и неговият екип. Институцията има пълна техническа готовност. Изготвени са архитектурно заснемане, конструктивно обследване, Доклад за резултатите от обследването за установяване на техническите характеристики. Направено е обследване за енергийна ефективност, като сградата има технически паспорт и валиден сертификат за енергийни характеристики.
Извършени са и необходимите огледи на сградата, съоръженията и инсталациите. Освен това, във връзка с актуализация на Програмата за енергийна ефективност на област Велико Търново за периода 2024-2027 година и в съответствие с държавната политика в областта на енергийната ефективност, губернаторът изпрати писма до общини, институции и представители на бизнеса, в които настоява за информация за вече предприетите и бъдещите мерки в тази насока.
Предвидената инвестиция ще подобри състоянието на най-голямата административна сграда във Велико Търново /с РЗП 12 068 кв. м./, в която се помещават общо 13 държавни структури. Намерението за внедряване на мерките съществува от над 10 години, но благодарение на екипа на Здравков то бе реализирано в рамките на по-малко от година.
“Аз и екипът ми положихме всички необходими усилия административната сграда, предоставена ми за стопанисване и управление, да съответства с изискванията за енергийна ефективност. Най-добрият резултат, който очакваме да получим, е до 80% спестяване от потребяваната енергия. По този начин ще изпълним задълженията си по Закона за енергийната ефективност /ЗЕЕ/, според който ежегодно трябва да се правят подобрения за намаляване на консумираната енергия”, обясни областният управител.
Администрацията има готовност за кандидатстване по отворени процедури с европейско финансиране за реализацията на заложените подобрения.
Енергоспестяващите мерки в Областна администрация – Велико Търново ще включват топлоизолация, подмяна на дограмата, на осветлението, на отоплението и климатизацията, с възможност за оползотворяване на енергия от ВЕИ – изграждане на фотоволтаична централа, която ще покрива около 55% от общата годишна консумация на електричество на сградата, изграждане на зарядни станции за електромобили. Предвидено е и изграждането на зелен кът за отдих, който освен от служителите, работещи в сградата, ще може да се ползва и от граждани. Ще бъде осигурен и достъп за хората с увреждания.
Към момента едва 1% от обществените сгради в България са с внедрени мерки за енергийна ефективност, а едва 0,2% от тях водят до минимум 60% енергийни спестявания. Затова и държавната политика у нас е свързана със стимулиране санирането и декарбонизацията на обществените структури, тъй като сградният сектор е един от най-големите потребители на енергия не само в България, но и в Европа.