Петък, 22 Nov 2024
            
Велико Търново Горна Оряховица Общество

Близо 1000 декара иглолистни гори между Божур поляна, Арбанаси и Шереметя съхнат, повечето ще бъдат изсечени

  11.11.2024 15:22
Близо 1000 декара иглолистни гори между Божур поляна, Арбанаси и Шереметя съхнат, повечето ще бъдат изсечени

Масова сеч в горите около Арбанаси предизвика порой от коментари в социалните мрежи. Преобладават възмутените, които виждат ръката на „дървената мафия”, обезлесяваща региона.

Само че проблемът е дори по-сериозен от набезите на търговците на дървесина.

Сече се мащабно наистина. И сечта ще продължи, защото горите са непоправимо увредени. Не се ли премахнат заболелите дървета, заразяването ще се разраства, дърветата ще съхнат до разпадане и ще се превърнат в голям риск за горски пожари. И при най-малката искра села като Арбанаси и Шереметя ще са застрашени от истинско бедствие.

Горите, които сега са подложени на сегашната сеч, са изкуствено създадени в средата на миналия век с масов доброволен труд на хората от околните селища. Мнозина си спомнят как в детството си лично са участвали в това залесяване и затова изсичането е толкова болезнено.

Проблемът не е, че навремето са избрали иглолистни, които не са подходящи за надморската височина и климатичните условия. Но са засадени много нагъсто и по-късно е решено, че няма да се прави дърводобив. Почвите тук обаче са плитки и слаби и много дървета се оказват в остра конкуренция за малко хранителни вещества. Това ги прави по-податливи на болести. И с добавка от суша, механични увреждания от снегове и градушки, се получава това бързо разпространяващо се изсъхване. За съжаление то няма как да бъде предотвратено или лекувано. И сечта се оказва единствен вариант за ограничаване на щетите и предпазване от заплахата от тежки горски пожари. Когато се пристъпи към ново залесяване няма проблем отново да се избере бор, но трябва да се засади по различна схема и не толкова нагъсто, обясняват специалисти.

Горите, които се изсичат, са в землищата на Велико Търново, Арбанаси и Шереметя и попадат в територията на Държавно горско стопанство „Болярка”, част от Северноцентрално държавно предприятие – Габрово. От СЦДП обясниха на наш въпрос какво се прави в момента и какво предстои да се извърши в следващите месеци.

В периода от началото на август до 10 ноември са извършени множество обхождания на иглолистните гори, като в тях се включват представители на СЦДП, ДГС „Болярка”, Лесозащитна станция – София, Регионалната дирекция по горите във В. Търново. Издадени са два протокола, които описват състоянието на горите и набелязват мерки за ограничаване на щетите.

През последните години се развиват гъбични заболявания, водещи до изсъхване и опадване на иглиците на дърветата. Това се отнася за иглолистните в цялата страна.

Констатирани са и много механични увреждания. Особено големи са пораженията от силната градушка, паднала това лято в Търновско. Пречупването на връхната част е масово – пострадали са 80-90% от дърветата. Кората им също е увредена.

Лятното засушаване с продължителни високи температури допълнително задълбочава проблема.

Засегнати са приблизително 1000 декара, като процесът на съхнене продължава.

Ограничаването на щетите ще стане с принудителна и санитарна сеч, която ще обхване от 50 до 100% от дърветата. Стремежът е при сечта да се опазят широколистните и горскоплодни дървесни видове и широколистния подраст.

Предстои извършване на оглед за естествено възобновяване на горите от местни дървесни видове. Счита се, че това е най-добрият начин за възстановяване на горите. Но заедно с това ще се предприеме и залесяване с подходящи дървесни видове. Планира се залесяване да се направи през пролетта на 2025 г.

Изсъхналите дървета ще се премахват поетапно, като приоритетно се разчистват тези територии, които представляват най-голяма заплаха за възникване на пожари в Арбанаси, Шереметя и Велико Търново.

Елена ВЕЛКОВА, сн. Петър КРУСЕВ


Ключови думи
сеч заболяване по иглолистните ДГС "Болярка"