Министерство на културата одобри проектното предложение на Община Велико Търново за цялостно проектиране на реставрация, консервация и адаптация на археологическите структури на АМР „Трапезица“.
Одобреното финансиране в размер на 300 000 лева е съобразно Правилата за целева финансова подкрепа за консервацията и реставрацията на недвижими културни ценности. Предложението на Община Велико Търново получава най-много средства по целевата мярка, с което изрично се подчертава националното значение на историческия хълм и архитектурно-музеен резерват „Трапезица“.
Това е поет и изпълнен ангажимент от кмета на Велико Търново Даниел Панов и екипа му, заложен в управленската програма. Стъпката е много важна и основополагаща за цялостната реставрация и консервация на археологическите обекти, по чието проучване през последните няколко години работят археолозите Мирко Робов и Деян Рабовянов, заедно със своите екипи.
И двата сектора – южен и източен, са точно срещу крепостта Царевец и са наситени с история - там са църквите №3, №4 и №14, заедно с представителни жилищни и болярски сгради, също църква №1 и откритата през миналата година църква №22.
Проектирането предвижда и реставрация на крепостните стени край Южната кула, на още туристически алеи и подход откъм Владишкия мост. Така ще се оформи още по-атрактивна за посетителите експозиционна част, която ще надгради постигнатото до момента на крепостта - реставрацията на трите средновековни църкви, туристическата алея, съвременния музей с панорамна площадка към Царевец, Северна кула и крепостни стени.
Казано най-общо, чрез инвестиционното проектиране за консервация, реставрация и адаптация на разкритите археологически структури на АМР „Трапезица“, последният ще бъде надграден. В проектирането се включват също укрепителни и ремонтни работи, постоянни защитни покрития; консервация и реставрация на археологически структури (извън дейностите, осъществявани при теренна консервация).
Паралелно с това ще се проектира и паркинг в подножието на моста – между църквите „Св. Четиридесет мъченици“ и „Успение Богородично“.