Отборът на ПГЕЕ „М. В. Ломоносов” постигна най-големия успех за българския хандбал за подрастващи, ставайки четвърти на Олимпиадата за ученици в Бахрейн.
Гимназиадата е най-големият форум за ученически спорт, който тази година се проведе в Бахрейн с участието на над 5400 млади спортисти от 70 държави. От България участваха 66 души в 4 вида спорт – лека атлетика, бадминтон, тенис на маса и хандбал.
Първенството се провежда за 20-ти път, като за първи път в програмата е включен и хандбал. Това до голяма степен е заради това, че хандбалът е спорт №1 в Бахрейн. А отборът на ПГЕЕ получи специална покана за участие, след като представи България на последните две Световни ученически първенства по хандбал в Катар и Сърбия.
Влизането в четворката дава на отбора на ПГЕЕ квота за следващата Гимназиада, която по изключение ще е през 2026 г. След това ученическата Олимпиада отново ще се провежда на 4 години.
Постигнахме най-големия успех за българския хандбал, поздравявам нашите момчета, че се бориха и раздадоха във всеки един мач. Но в същото време се чувствам тъжен. Винаги досега съм си мислел, че българският спорт изостава от световния, когато се стигне до професионалното ниво. Сега видях, че изоставаме още при подрастващите. Базата и условията, с която разполагат страните, изпратили спортисти на Гимназиадата, са несъпоставими с нашите. Съвсем различна е организацията, отношението и възпитанието. И не става дума само за хандбал. Същото отбелязаха и колегите от другите български отбори, отбеляза треньорът на ХК „Локомотив” Йордан Димитров, от чиято школа са повечето момчета от отбора.
Отборът на ПГЕЕ „Ломоносов” е съставен в голямата си част от момчета, играещи за „Локомотив” в М16. Те станаха шампиони на страната и носители на Купата в последния сезон. Това са Иво Иванов, Пламен Катрев, Михаил Тодоров, Мартин Костадинов, Християн Колев, Даниел Генин, Велизар Драганчев, Георги Василев и Георги Стоилов.
Вратарят Мариян Хараламбиев тренира с футболния „Локомотив”. Светослав Иванов и Александър Маринов са от втория хандбален клуб в Горна Оряховица – „Раховец”.
Водач на групата беше директорът на ПГЕЕ Милена Димитрова, треньор Йордан Димитров и пом. треньор Искра Благинова – учител по физическо възпитание в училището.
В Горна Оряховица сме постигнали едно добро взаимодействие между училища – клуб – Община и това ни помага да бъдем лидери в първенствата ни. С основата, която се дава в СУ „Георги Измирлиев”, после школата в „Локомотив” и общността в ПГЕЕ „Ломоносов” успяваме да се държим в хандбалния елит. В другите страни това нещо са го направили на по-високо регионално и държавно ниво с помощта и на съответните федерации и реално играхме срещу национални отбори за тази възраст. И то говорим за Франция, която диктува модата не само в хандбала, за Бахрейн и Саудитска Арабия, където пък хандбалът е №1. Видяхме, че държавите влагат много средства и създават условия за ученическия спорт. При нас всичко е оставено на плещите на училищата и клубовете, разказва още Йордан Димитров.
В хандбалния турнир на Гимназиада 2024 участваха 9 отбора. „Ломоносов” успя да излезе от предварителната си група след загуба от първия отбор на домакините, който е практически националният тим на Бахрейн за тази възраст, и победа над бързите и силови хандбалисти на Бенин. Второто място в групата прати горнооряховчани срещу представителите на Франция – ученици от област Париж.
Това беше най-силният мач, който изиграхме. Срещу една от най-силните хандбални школи нашите момчета дадоха всичко от себе си и само недостатъчният опит попречиха да се преборят за успех. В мача за бронзовите медали вече бяхме изтощени, а и много контузии извадиха от строя ключови играчи. Така че Саудитска Арабия взе третото място, а ние останахме четвърти. Определено изоставаме във физическата подготовка. Водехме играта през първото полувреме срещу всички съперници, но отпадахме през второто. И това няма как да бъде различно, като сравняваме плановете за подготовка. Дори и в училищата там се работи професионално – с лагери, международни срещи, много опит още в най-ранна възраст, разказва Димитров.
За сравнение, за да стигне до Бахрейн, отборът на ПГЕЕ не получи никаква държавна помощ. БАСУ (агенцията за спорт в училище) помогна на два от българските отбори, а на другите два – не. „Ломоносовци” не бяха от печелившите.
Българското съдийство беше №1 на Гимназиадата. Съдийките от Хасково Кремена и Пламена Георгиеви бяха високо оценени и получиха наряд за финала между Франция и Бахрейн, който беше спечелен от французите.
Българите бяха и най-атрактивни на Вечерта на нациите заради носиите, които облякоха няколко от момчетата. Всички останали искаха да се снимат с тях.
Момчетата имат само няколко дни почивка преди отново да се впуснат в поредното хандбално първенство. Тази година те минават в следващата възраст и вече ще представят „Локомотив” в групата на 19-годишните.