Петък, 22 Nov 2024
            
Велико Търново Други

От началото на 2024 г. 20 са спасените пациенти с тромболиза във великотърновската болница

  29.10.2024 11:15
От началото на 2024 г. 20 са спасените пациенти с тромболиза във великотърновската болница

Association for Stroke and Aphasia/Асоциация за Инсулт и Афазия и МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ обединиха усилия в навечерието на Световния ден за борба с инсулта в името на това възможно най-много хора от различни възрасти да могат да разпознават симптомите и да знаят как да действат, ако техен близък получи някой от тях.

По този повод разговаряме с водещите невролози д-р Ангел Ангелов и д-р Любомир Иванов и неврохирургът д-р Владимир Душанов.

Във великотърновската областна болница функционира едно от най-модерните неврологични отделения в Централна Северна България, в което успешно се прилагат последните достижения в областта на методите за лечение на инсулт и други неврологични заболявания.

В началото на 2024 година Д-р Ангелов започна работа във великотърновската болница след десет години работа в Германия, където трупа опит и знания в клиника за рехабилитация, където се възстановяват пациенти, претърпели инсулти. В Германия той прекарва и осем години в болнично неврологично отделение, където е главен лекар и завеждащ на интензивен неврологичен сектор.

Д-р Любомир Иванов работи като невролог вече 35 години и има богат опит, свързан с лечението и проследяването на пациенти, претърпели инсулт.

Двамата лекари отчитат, че в последните години възрастовата граница на заболелите стремглаво пада и все повече млади хора са засегнати от инсулт.

„Причините са комплексни. Тази урбанизация и интензификация на живота, стресовите ситуации, това всичко влияе. Основните рискови фактори, като водещ от тях е артериалната хипертония, предсърдното мъждене, наднорменото тегло и сънната апнея, както и тютюнопушенето. По-редки причини са вродени дефекти в кръвосъсирването, като е антифосфолипидния синдром, който е една от причините за инсулт в млада възраст или мигренен инфаркт“, пояснява д-р Иванов.

Според специалистите в последните години интервенозната тромболиза е огромна революция в спасяването на животи и осигуряването на качествен живот на хората, претърпели инсулт.

Тромболизата представлява съвременно медикаментозно лечение, при което се прилага медикамент, който разтваря тромба, причинил инсулт. Това лечение дава възможност за бързо и до пълно възстановяване на пациентите с инсулт без травмиращи интервенции. Лечението е приложимо при около 25% пациентите с остър исхемичен инсулт

„Има пациенти в трудоспособна възраст, които благодарение на този иновативен метод ги връщаме не просто към живота, но и на работното място“, казва д-р Любомир Иванов.

Двамата лекари обаче са категорични, че у нас все още голям проблем остава логистиката, уточняването кога са започнали първите признаци на инсулт и времето за транспорт до болницата, т. нар. „Door to Needle time“(от врата до игла), за да бъде успешна една тромболиза.

„Една от най-големите грешки, които хората допускат e, не се обаждат веднага на Спешна помощ, когато видят, че нещо с техния близък не е наред, примерно не може да движи ръка, не може да говори, не може да ходи, не може да преглъща. Когато дойде при нас 5-6 часа по-късно, тогава вече ние няма как да му направим тромболиза. Затова е изключително важно още при първите симптоми, които близките забележат да търсят лекарска помощ“, подчертава д-р Ангел Ангелов.

В тази връзка е от особено значение все повече хора да могат да разпознават основните симптоми на заболяването и да знаят какви действия да предприемат. Затова е много важно кампанията „Бъди подготвен! Разпознай симптомите на инсулт. Действай бързо“ на Асоциацията за Инсулт и Афазия да достигне до възможно най-много хора от всички възрасти.

За съжаление не във всички случаи на пациент с инсулт може да бъде приложена тромболиза. Причината са редица важни медицински показания, на които той трябва да отговаря.

В едни от най-тежките случаи, когато стана въпрос за тежки мозъчни кръвоизливи, основна роля имат неврохирурзите и бързата им реакция.

Във великотърновската областна болница за най-тежките случаи се сформира екип от невролози и неврохирурзи, което дава възможност да бъде спазен „Златен час“, а това има ключова роля за последващото възстановяване на пациентите.

„За съжаление в не малко случаи се налага оперативно лечение. Статистически при тромболизата 15% е възможно да се получи кръвоизлив, като при една част от тях се налага оперативно лечение. При масивните инсулти също се налага декомпресия на мозъка, поради сериозния оток. Затова е много важно да има изключително добра координация между отделните звена, защо това дава много по-високо качество на лечението и по този начин се оформя като Strong Center. При пациент в такова състояние, всички работим за т. нар. „Златен час“ .От изключително значение е всяка болница да разполага с такива специалисти, за да се подобрят шансовете за оцеляване на пациентите, да се намали инвалидизацията. Много е важно да има такива центрове максимално близо до местоживеенето на пациентите“, споделя д-р Владимир Душанов, който ръководи Неврохирургията на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“.

Според специалистите в България все още има много стъпки, които държавата трябва спешно да предприеме за осигуряването по-добра и качествена грижа за хората, претърпели инсулт.

„Въпреки, че наскоро увеличиха цената на клиничната пътека, смея да кажа, че пак е недофинансирана, защото причината за инсулт трябва да уточни. Дали този човек има предсърдно мъждене, дали има някаква съдова стеноза, дали не е някакъв възпалителен процес. Това в днешно време няма как да се установи с неврологичния чук. Необходими са изследвания, необходими са контрасти, необходими са резонанси. Ако това се направи както трябва да бъде, пътеката ще свърши на третия ден.

Аз смятам, че въпреки повечето отпуснати пари, за една качествена диагностика, за едно ясно диференциране и разбиране каква е генезата на инсулта при отделния човек, причината трябва да се установи, за да може впоследствие този човек да бъде добре профилактиран e нужно да се отпуснат повече пари за диагностиката.

Това, което се прави в Германия за хората, преживели инсулт е, че след това те има къде да бъдат изпратени за рехабилитация. Тази рехабилитация продължава 2-3 месеца, може да продължи и половин година. Докато ние тук в България се опитваме да ги стабилизираме болните,опитваме се да ги лекуваме десетина дни, но за един инсулт трябват грижи поне още няколко месеца, които на практика когато близките си ги вземат тези хора вкъщи, всичко се връща обратно и за съжаление има немалко такива случаи, в които загиват в домовете си“, казва д-р Ангелов.

Във великотърновската болница функционира и Отделение по физиотерапия и рехабилитация, където се пренасочват пациентите след престоя в Неврологичното отделение, но въпреки това лекарите смятат, че приоритет на държавата трябва да бъде изграждането на рехабилитационни клиники, в които хората, претърпели инсулт да получат продължителна и високоспециализирана рехабилитация.

„Трябва да се дадат средства не само да създаване на нови болници, трябва да се мисли за създаването на точно на такива рехабилитационни клиники – място където тази болници да получават адекватна, ежедневна рехабилитация, да имат басейни, плуване, системно обгрижване, програма, за да може наистина този човек един ден и след няколко месеца да си стъпи на краката “, казва д-р Ангелов.

„Другото е този плавен преход, не само като логистика, като утвърдена схема на етапно предаване от пребиваването му в неврологично отделение в рехабилитационния център, къде, кога и как. При един добре оборудван като материална база рехабилитационен център със съответния екип, който да бъде добре обучен за рехабилитация на болни след инсулт. Това също е един много наболял проблем, който не е решен. Липсва унификация“, допълва д-р Иванов.

„В рехабилитационната клиника болните могат да бъдат разделени според тежестта на инсулта – с леки поражения, умерени, тежки пациенти, които имат нужда от подкрепа и специални грижи, защото са на легло. Според това тяхно състояние се провеждат и трябва да бъдат изпълнени конкретни стъпки, които свързани с логопед, с физиотерапевти, с мобилизация да бъде вкарана някаква техника. Всичко това трябва да бъде направено като една концепция. Изграждането на такива рехабилитационни клиники трябва да бъде приоритет №1 на държавата“, споделя д-р Ангел Ангелов

Специалистите от МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ казват, че са изключително благодарни за партньорството с Асоциацията за Инсулт и Афазия и всички усилия, които в последните години се полагат за информираността на обществото и за подобряването на лечението, но най-вече качеството на живот на пациентите, претърпели инсулт и техните близки.


Ключови думи
тромболиза МОБАЛ