През седмицата кметът на Свищов д-р Генчо Генчев се срещна с министъра на регионалното развитие и благоустройство Виолета Коритарова-Касабова и председателя на ГЕРБ Бойко Борисов във връзка с безводието в населените места от общината.
По време на разговора с министъра, кметът запозна г-жа Касабова с бедственото положение, в което са изпаднали жителите на свищовските села Хаджидимитрово, Горна Студена, Козловец и Морава, както и с дългогодишните усилия на Общината за справянето на проблема. Той я информира, че всичко, което Общината е можела да направи, за да обезпечи населението, е направено, като подчерта, че благодарение на активната политика на общинското ръководство през последните няколко години, почти всички населени места са с подменени довеждащи водопроводи, като предстои това съвсем скоро да се случи и със с. Овча могила, където с избора на фирма-изпълнител дейностите ще стартират.
Всичко това обаче съвсем не е достатъчно. Проблемът със силно амортизиралата водопреносна мрежа вътре в населените места, климатичните промени и засушаването влошават изключително много живота на населението. В момента има изготвена проектна документация за подмяна на остарялата и негодна ВиК мрежа в засегнатите села, но финансовият ангажимент е непосилен за Общината. Търсят се активно източници и начини за финансиране. Също така, кметът Генчев подчерта, че през летния сезон кладенците са засушават и дори малкото вода, която е налична не може да стигне до хората, които бедстват и с основание негодуват. Той обясни, че успоредно с останалите усилия, в момента се правят хидрогеоложки проучвания и е насочено вниманието към търсене на алтернативни водоизточници, като за целта е нает хидрогеологът инж. Велислава Петрова, която ще изготви доклади във връзка с възможностите за алтернативно водоснабдяване чрез каптажи, сондажи и др.
В петък в Свищов, по повод водната криза в региона пристигна и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов. На срещата присъстваха още депутатът и председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в НС Николай Нанков и кметът на Велико Търново Даниел Панов.
„Когато имаше проблеми, ние кметовете търсихме държавата за помощ. Сега няма чуваемост. Стигнахме дотук заради безхаберието и временните правителства. Когато имаше редовно правителство с ясни цели, решавахте проблеми, имаше ясна визия по отношение на управлението на водния ресурс. Сега 3 години няма никакво отношение към ВиК сектора", обясни на срещата Генчо Генчев и уточни, че Общината има готовност с изготвени проекти за милиони левове, но няма чуваемост от държавните институции.
Бойко Борисов подчерта, че проблемът с водната криза в страната е първото, което е необходимо да се реши като споделена отговорност с другите политически партии и показа на карта на България обхвата на т.нар. система „Дунав", която касае снабдяването с вода на Свищов и се предвижда да стигне до Шумен. Николай Нанков отбеляза, че още преди време е коментирано, че не се ли вземат бързи и адекватни мерки за управление на водите и за питейно битово водоснабдяване, това ще бъде поредната бомба със закъснител.
Като втора важна точка, по която е необходимо да се предприеме споделена отговорност, Борисов подчерта сериозния проблем с безводието в земеделието и липсата на напоителни системи.
Кметовете на Свищов и Велико Търново поставиха и друг проблем – нуждата от законодателна промяна за такса битови отпадъци. Даниел Панов коментира, че има нужда от промяна, иначе над десет пъти ще се покачи такса битови отпадъци за домакинствата. Кметът на Свищов почерта, че в настоящата ситуация и неяснотите, пред които са изправени общините, се очертава да има много незаконни сметища, което ще ескалира като сериозен проблем.
Във връзка с водната криза в Свищовско, кметът Генчев сподели, че през следващата седмица му предстои среща и с изпълнителния директор на ВиК „Йовковци", с цел предприемането на спешни действия и мерки за справяне със загубата на вода и подобряване водоподаването в бедстващите села. Недопустимо е в 21 век жителите на европейска държава да са лишени от нормални условия за съществуване поради липсата на жизненоважен ресурс.