Петък, 22 Nov 2024
            
Велико Търново Общество

На 25 юни 1884 г. е открит Паметникът на обесените във Велико Търново

  25.06.2024 10:16
На 25 юни 1884 г. е открит Паметникът на обесените във Велико Търново

На 25 юни 1884 г. е открит Паметникът на обесените във Велико Търново, напомнят от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“:

„На 25 юни 1884 г. при голяма тържественост, с участието на почти цялото гражданство на Велико Търново е организирано официалното откриване на Паметника на обесените, посветен на участници в Априлското въстание през 1876 г.

Това е един от първите следосвобожденски художествено и архитектурно издържани паметници у нас. Идеята е на женското благотворително дружество „Радост”. Автор на паметника е италианският архитект Джовани Мусути, работещ по това време в старата столица. Изграден е от правоъгълни блокове дялан камък в пирамидална форма, завършва със стилизиран каменен християнски кръст, с изписани имената на априлци и надпис на челото – „В памет на погиналите за българската свобода поборници мъченици вдигнат от признателното поколение в 1883 година от р. Хр.”. Първоначално е ограден с красива метална ажурна ограда, двойна врата откъм главната улица. Засадени са декоративни дръвчета, край подхода има малки цветни площи.

Инициаторът – женското благотворително дружество „Радост”, е основният организатор и на различни тържества, свързани с паметния знак. Заедно с Дружеството на запасните подофицери във Велико Търново организират всяка година в неделята след празника на Кирил и Методий пред Паметника на обесените тържество, посветено на въстаници от четата на Поп Харитон и Бачо Киро.

Търновското подофицерско дружество „Царевец” също провежда своето годишно тържество всяко година на този ден. Пред паметника се връчват ордени, освещават се знамена, четат се затрогващи слова на различни политически и обществени дейци.

Великотърновското колоездачно дружество, както и Туристическо дружество „Трапезица”, основано през 1902 г. са инициатори на редица тържества. В подножието на паметника през 20-те и 30-те години на миналия век всяка пролет се открива колоездачния сезон в присъствието на многобройна публика и тържеството започва с поднасяне на цветя и отдаване на почит към подвига на априлци. През 1925 г. пред паметния знак е свикан събор на Младежката организация на демократическия сговор от Търновски окръг.

Почти всички обществени, политически, културни и спортни прояви са свързани с Паметника на обесените. Той се превръща в обединителен център на живота в старопрестолния град.

Използвана литература:

Митова-Ганева, Катя. Паметникът на обесените е обединителен център на живота в града / Катя Митова. // Митова-Ганева, Катя. Спомен за Търново : Страници от следосвобожденската история на града / Катя Митова - Генова. – Велико Търново : Фабер, 2009, с. 70-73.“

Източник – РБ „П. Р. Славейков“ – Велико Търново


Ключови думи
Паметник на обесените
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати