Държавният бюджет, предложен от Асен Василев за 2024 г., да се върне и преработи. Ако това, за което настояваме в управленската програма, не се реализира в бюджета за 2024 г., ще предложа разглобка.
Категоричната позиция е на председателя на Парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Тя бе заявена на Национално съвещание на ГЕРБ, проведено във Велико Търново. В Старата столица се събраха ръководството на партията, както и всички избрани кметове на общини, областните ръководители на партията и парламентарната група. В заседанието се включиха и кметове от Националното сдружение на общините в Република България, чийто председател е кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Единственото добро на това управление към днешна дата е, че държи ясна посока на страната. Това е единственото, заради което сме в това правителство. Всичко останало е в противовес на нас. Проблемът на ГЕРБ е идеологията на ГЕРБ. Няма ли написано и гарантирано в бюджета това, което иска ГЕРБ, няма да се поддадем повече. Иди при Цеков, той при Василев и т.н. Няма да носим повече отговорност с тях за безобразията, които правят. Заради това и казах – не ни наричайте вече сглобка, заяви от своя страна лидерът на партията Бойко Борисов, и обясни, че две неща могат да изкарат ГЕРБ от това съвместно управление – бюджетът и корупцията.
Мисля, че има висша степен на корупция в последните две години. В момента министър от това правителство ходи с охрана и се пази от своите, заради натиск за стотици милиони за обществени поръчки. А те ни дават оценка на нас. Има два пъти по-малко гласове от нас на тези избори, а още си мислят, че имат правото да ни управляват, каза още Борисов.
Управленската програма е факт, но няколко месеца по-късно, и то след като вече е преполовен мандатът на настоящото ротационно управление на акад. Денков и министри, излъчени от ПП-ДБ, с изключение на МВнР, оценката на нашата парламентарна група е неизпълнение в 90% по записаните цели. Нашата ПГ в сряда обърна внимание на всички закъснения, неизпълнени цели от изпълнителната власт. В началото ни бе представена една екселска таблица, която беше категорично неприемлива да се превърне в управленска програма. След серия от консултации с ПП-ДБ, успяхме да създадем обща управленска програма, под която стоят подписите на акад. Денков и Мария Габриел, но която с доверието на 69 народни представители от ГЕРБ и нашите избиратели стана факт. Оценката на нашата ПГ не само, че не е добра, ами ми се струва, че трябва да бъдем доста по-критични. Пълно неизпълнение на някои секторни политики, плюс очертаващия се сериозен дефицит във финансовата и икономическата част, странни мерки за повишение на събираемостта, без да са обсъдени с ПГ на ГЕРБ-СДС и експертите в Комисията по бюджет и финанси. Моля г-н Борисов да даде мандат на нашата ПГ не само да бъде критична, ами и да не подкрепя нито една от тези мерки, които един наш бивш колега финансов министър нарече полицейщина в публичните финанси – мерки за облагане на гъбари, билкари, бакшиши, за повишаване на метни данъци и такси, за отнемането на автомобили и жилища, може би скоро някой ще въведе и софийско жителство, обясни Десислава Атанасова.
Очертава се най-лошото финансово управление от 25 г. насам. Голям шлем от провали, това ни очаква, предупреди още тя.
Критиката си по отношение на бюджета, предлаган от Асен Василев, не скри и Делян Добрев.
Още преди няколко седмици говорих с колегите, че това, което ще направят, е да завишат нереалистично приходната част на бюджета. Данъчните приходи в държавния бюджет за 2023 г. са 35 млрд. Не могат да ги съберат. Към момента се вижда неизпълнение на приходната част с около 2 млрд. Т.е. няма да съберат 35 млрд., а 33 млрд. А за догодина са заложени 40 млрд. Откъде ще дойдат тези допълнителни приходи? Отникъде, но тях не ги интересува. Правили са първо разходната част, вадят 3% дефицит от тази разходна част – 7,5 млрд. дефицит за следващата година. Извън онези 7 млрд., за които казвам, че ги няма. И като извадят тези 7,5 млрд. дефицит, вадят европейските средства около 5 млрд. и каквото остане го записват в данъчните. Така няма да стане. Няма как да се съберат 40 млрд. Ще го внесат в Народното събрание този бюджет, но ние трябва да приканим настоятелно финансовия министър да не внася такъв нереалистичен бюджет, да се коригира данъчните приходи на 35 млрд. и да си прави разходната част, а да не си измива ръцете с народното събрание, коментира Делян Добрев.
Отвори и темата „Лукойл”.
Година и половина твърдим, че тази дерогация е само в полза на „Лукойл”, че трябва да се прекрати и че финансира с милиарди режима на Путин в Русия. От тази седмица „Политико” и различни световни разследващи организации доказаха нашите думи и изведнъж те се оказаха новина в България. Няма да спрем да се борим по тази тема. Мнимите евроатлантици за последните си две правителства увеличиха от първия ден на войната в Украйна покупката на руски петрол от 15 млн. барела на година на 45 млн. барела на година. 94% от петрола, който влиза в „Нефтохим” в Бургас, е руски. В периода 2020 – 2021 г. същият „Лукойл Нефтохим” е работил с 48% руски петрол. Но най-интересното е, че, ако погледнете графиката на доставките на петрол, ще видите, че има цели месеци, в които „Лукойл” е работил с изцяло неруски петрол. Предложили сме отново да отпадне дерогацията, в тридневен срок. Сега ще видите пак какъв вой ще настане, вече и настана. Плашат с какво ли не. Задавам прост въпрос – през 2020 и 2021 г. лятото, като работеха с изцяло неруски петрол, как бензинът и дизелът бяха 2 лв., а сега с уж евтин руски петрол, е 3-3.30 лв. Има 12 държави в ЕС, в които бензинът е по-евтин, отколкото в България, включително в Германия, коментира Добрев.
Към кметовете се обърна Николай Нанков.
Настояваме да има целево финансиране на общински проекти по линия на специален фонд, но за съжаление този 1 млрд., освен че към момента е имагинерен, не почива на реална база така, както беше разписано в спогодбата с ПП-ДБ. Те поеха твърд ангажимент до края на септември да има разработена методика, приета на Регионална комисия, на база на която на бъдат финансирани общински проекти в 3 направления – общински улици и пътища, ВиК инфраструктура с насоченост водопроводи и благоустройствени дейности. Ще настояваме този милиард да бъде разходван с целеви проекти за конкретни общини. Кметовете и ние трябва да настояваме, както през 2021 г., преходните остатъци по проект да остават на ваше разположение до изпълнението на целия проектен цикъл.
За съжаление няма нито стотинка увеличение на вашите капиталови разходи. При всички онези инфлационни процеси, които наблюдаваме последните години. Но за съжаление това е политиката на Асен Василев към местната власт. Колегите споменаха „Хемус”, аз ще добавя „Русе – Велико Търново” и скоростния път от Ботевград през Мездра, Враца, Монтана за Видин. Две години и половина приказки, приказки, приказки под шишковия храст и нищо налице. За съжаление за „Хемус” между разклона Ловеч – Плевен и Велико Търново онзи бивш министър Шишков възложи ново проектиране за десетки милиони левове. Тези проекти тепърва ще се разработват, тепърва ще бъдат одобрявани, така че, г-н Панов, честито, още поне година-година и половина, ако вървим по този модел на работа, няма да започне реално строителство на магистралата от Ловеч – Плевен към Велико Търново. А от Велико Търново в посока Търговище е още по-страшна картинката – нищоправенето доведе до това, че на два от лотовете след 15-на дни изтича ОВОС. В парламентарната ни група сме готови да работим за нарочно законодателство за разширено и ускорено развитие на инфраструктурата в Северна България за обекти с национално значение.
Партията настоява поравно разпределение на публичния ресурс между Северна и Южна България, за да се преодолее диспропорцията и явното изоставане на Северна България, обясни Николай Нанков.
Нанков все пак сподели и добра новина за Русе и Велико Търново – до месец трябва да бъде обявен и третият лот от обхода на Бяла до Велико Търново.
Нас ни избра народът и трябва да се борим за добра изпълнителна власт, с която има добра комуникация и ще работи за развитие на градовете. Нямаме време за нови нулеви мандати", обърна се колегите си Даниел Панов, възмущавайки се от отношението на настоящите управляващи към местната власт. Той се надява в новия бюджет местната власт бъде подкрепена. Нужна е коренна промяна и работеща държава, най-вече за хората, които питат кога тя ще започне да работи, каза Панов, и благодари на колегите си кметове, че в кризисни времена са гръбнакът на държавата.
Биляна МИЛЧЕВА