Общинският съвет в Горна Оряховица одобри проект за споразумение между МБАЛ „Св. Иван Рилски“ и наследниците на убитата от кучета санитарка. Родителите на жената и 13-годишният й син претендират за обезщетение, тъй като трагедията се е случила по път за работа и е призната от НОИ за трудова злополука.
Вече има покана за доброволно изпълнение на обезщетение от 450 хил. лв. – по 150 хил. лв. на всеки от тримата наследници. Тя е пратена още преди месец и тогава управителят на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ д-р Иван Иванов поиска от Общинския съвет като собственик на здравното заведение да даде становище – да се търси ли споразумение, или да се върви на съд.
Днес съветниците, с някои изключения, решиха, че е по-добре да се търси споразумение. Те гласуваха проект, предложен от председателя на ОбС Даниел Костадинов, според който МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ще изплати 250 хил. лв. разсрочено в продължение на 3 г., като синът на починалата да получи 150 хил. лв., а родителите й по 50 хил. лв.
Това е проект, върху който могат да стъпят преговорите с наследниците и техните юристи. Упълномощаваме управителя на Болницата да преговаря до тази сума. Ако не се постигне споразумението, ще чакаме решението на съда, обясни на колегите си Даниел Костадинов.
Кирил Кирилов от ВМРО заяви своята позиция против. Споразумението е официализиране на един пазарлък, което за разходване на публични средства не е много приемливо. Най-добрият вариант е съдът да определи какво обезщетение дължи болницата, обясни възраженията си Кирилов.
Предложението за споразумение не е било прието от Комисията по бюджет и финанси, докато Здравната комисия го е подкрепила, но с условието, че споразумение може да има само до фиксираните 250 хил. лв.
18 съветници подкрепиха проекта, но той едва ли ще се превърне в истинско споразумение. Този вариант вече е отхвърлен от родителите на починалата. Техният представител Светослав Илиев е направил контрапредложение – да се направи споразумение за детето, тъй като и двете страни не спорят за сумата от 150 хил. лв. за него, а за обезщетението на родителите да се върви на съд и да се чака съдебно решение. Такова нещо не беще всесено в ОбС. Така че е много вероятно да се стигне до съд и да се чака неговото решение.