Отличието „Рицар на книгата“ бе връчено на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново. Приза Библиотеката получи по повод 23 април – Световен ден на книгата и авторското право, от Асоциация „Българска книга“ (АБК).
Членовете на АБК определиха голямата награда за общественик да отиде при 178 депутати от 48-ото Народно събрание, които приеха 9% ДДС като постоянна мярка за подкрепа на книгата и книгоиздаването. Наградата „Рицар на книгата“ в категорията за журналист / медия се присъди на Предаването „Посока „Култура“ по „Дарик“, две почетни дипломи бяха връчени на „Вижте: новините на детски език“ и Георги Митов – Геми.
„Рицар на книгата“ в категорията за учител / училище получи шуменското ОУ „Д-р Петър берон“, почетни грамоти получиха СУ „Максим Горки“ - Стара Загора, и НУ „Христо Ботев” - Плевен
Регионалната библиотека във Велико Търново бе отличена в категорията за библиотека или библиотекар. Тук се присъдиха три почетни грамоти – на РБ „Христо Ботев“ във Враца, Библиотека към „Център за книгата“ на Нов български университет и на Ирина Александрова - завеждаща библиотеката на Общински културен институт „Искър“ в София.
Наградите „Рицар на книгата” са учредени през 2004 г. от издателство „Сиела”. През 2006 г. правата за организиране на събитието и присъждане на наградата са прехвърлени на Асоциация „Българска книга” – най-голямото обединение на книгоиздатели и книготърговци в страната, в което членуват над 120 юридически лица, създаващи повече от 90% от книжната продукция в България.
Наградите „Рицар на книгата” се връчват ежегодно на 23 април. Те се присъждат в знак на признателност към хората, чиито труд и усилия са допринесли за развитието на книгата през изминалата година.
приноса им в книгоиздаването, а по-късно през годините към наградата се добавят и категориите за библиотека/библиотекар и учител/училище.
С тази награда Асоциацията на книгоиздателите в България отбелязва Световния ден на книгата и авторското право – празник, който се чества от 1996 г. под патронажа на ЮНЕСКО като признание за въздействието на четенето и образованието върху човешкото развитие. Чрез тази проява ЮНЕСКО насърчава четенето, публикуването и зачитането на авторските права. 23-ти април се празнува от редица организации, културни институции и лица, занимаващи се с книги, литература и авторско право./ сн. Фондация "Глобални библиотеки"