И тази година в Лясковец по традиция празникът на виното беше отбелязан с веселие, с награждаване на победителите във винарското съревнование и с традиционното ритуално зарязване. Общоградското зарязване се състоя в лозето на Димитър Тахрилов – млад лозар и винопроизводител, който е една от младите надежди за възраждането на лясковските лозя. В неговото лозе от близо 150 дка се събраха гости и лясковчани за символичното зарязване, като целта беше да се поощри начинанието му и да се отправят пожелания към младия земеделски производител за берекет и успехи в трудното начинание.
Там момичета в народни носии посрещнаха лозари и винари с питка и шарена сол, след което бе направен водосвет за здраве и благоденствие за хората и лозите, отслужен от отец Богдан. Цар Трифон, окичен с венец от лозови пръчки, ритуално заряза лозите и предвести богата реколта и хубаво, руйно вино през следващата стопанска година.
Първа след Божия служител и Царя на лозето Васил Русев заряза стопанката на града д-р Ивелина Гецова. С кмета зарязаха и майстори лозари, председателят на лясковския Клуб на виното и управителите на „Лозови хълмове“, също и всички присъстващи на тържествения ритуал жители и гости на Лясковец. Да споделят празника и да се включат в ритуалните действия дойдоха и народният представител от 48-о Народно събрание Димитър Николов, кметът на Велико Търново и председател на управителния съвет на Националното сдружение на общините инж. д-р Даниел Панов, заместник-областният управител Станислав Николов, председатели на общинските съвети на Велико Търново и Елена, директори на институции, почетни и заслужили граждани, представители на бизнеса, местни парламентаристи и граждани.
На площад „Възраждане“ кметът д-р Гецова награди победителите в конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2022 г., в който със свои вина, направени в домашни условия, се включиха лясковски винари и един представител от село Джулюница.
Десет дами взеха участие в надпреварата, като основно нежният пол се представи с проби от бяло вино. В оценяването на пробите експертно мнение дадоха трима професионални технолози – Маргарита Георгиева – председател на комисията и членове - Стефан Димиев и Мария Мънгова.
В конкурса тази година белите и червени напитки бяха почти равни на брой, за разлика от други издания на конкурса, в които са преобладавали червените вина. Участваха общо 47 проби вино от реколта 2022 година - 21 проби бяло вино и 26 червени вина. След дегустация и оценяване, комисията определи тазгодишните победители.
Най-добро в раздел „Червени вина“ е домашното вино на Димитър Байчев. Второ място спечели червеното вино на Йордан Мухтанов, а трето място заслужи Ваня Тодорова. При белите вина на първо място се класира отново произведено от Димитър Байчев вино, така той повтори успеха си от преди две години, когато грабна двете първи места в двата раздела – червени и бели вина. На второ място при белите напитки се нареди виното на Петър Тахрилов, а трета награда заслужи Светломир Стоянов.
Специални награди, излъчени тази година от Клуб на виното и от името на изба Lege Artis, заслужиха Елисавета Андреева в раздел „Бели вина“ и Павлин Димитров за неговото червено вино. Те получиха традиционните предметни награди от представителя на Lege Artis Кристина Върбанова.
Д-р Гецова и тази година раздаде на най-добрите винари почетни грамоти и парични премии, поздрави победители и участници в конкурса и им пожела и в бъдеще да продължават да пазят поминъка, да отглеждат с търпение и любов лозите и да пият с добри приятели хубавото лясковско вино. На централния площад тя приветства и всички млади винари, които продължават традицията на старите лясковски майстори, приветства с Добре дошли и гости на празника и всички лясковчани, събрали се да се повеселят.
Специален подарък към жителите на града беше празничният концерт на невероятните виртуози на танца, музиката и песента – Капанският ансамбъл Разград. В продължение на час те представиха една малка част от многообразието на българската инструментална и песенна музика, народен танц и костюм, но и специфичната индивидуалност и художествен натюрел, така характерни само за Капанския етнорегион. Докато гостите от Лудогорието увличаха в танци празнуващите, за повдигане на настроението се лееше и руйно вино – подарък от собственика на „Тотал-Вини“ за празника.