Офицерът от запаса полк. Евгени Пенчев от Националният военен университет „Васил Левски“ беше гост на СУ „Вела Благоева, където се проведе заключителното събитие по проект „Подкрепа за успех“. Полк. Пенчев и неговите „братя по оръжие“ Йордан Райков, който е член на клуб „Традиция“ и учител по история в гимназията и д-р Илия Вълев от Регионалния исторически музей и също част от „Традиция“, показаха на учениците въоръжение, характерно за българските земи от края на XVIII до средата на XX век.
„Най-популярно е оръжието от Национално-освободителното движение – кремъчни и капсулни пушки, оръжие от Руско-турската война. Децата успяха да се докоснат и до хладно оръжие от същите периоди. Показахме им и т. нар. саби от източен тип – калъчи или саби дамаскини, такива, каквито са имали Левски, Филип Тотю, Панайот Хитов и големите имена на българската революция“, разказва Йордан Райков.
Тримата реконструктори и пазители на българската история занесоха на децата и автентичните аксесоари към въоръжението от българското национално-освободително движение и от войните за национално обединение.
„Разказахме им и за униформите. Тук сме им донесли опълченска униформа и униформа от Втората световна война. Има и една униформа на 18 пехотен Етърски на Негово величество цар Фердинанд I полк, който е дислоциран в Търново и който през цялото си съществуване е един от шефските полкове в Българската армия, т. е. негов началник е Негово величество царят на българите“, допълва още учителят по история, докато полк. Евгени Пенчев и Илия Вълев помагат на малчуганите да облекат някоя от униформите и да подържат за малко оръжие, каквото са носили великите български революционери.
Ученици от девет училища участваха в заключителната среща по проекта. Освен домакините от СУ „Вела Благоева“, в празника се включиха и ученици от Професионалната гимназия по моден дизайн, Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“, Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Ангел Попов“, Професионалната гимназия по електроника „А. С. Попов“, СУ „Г. С. Раковски“, СУ „Владимир Комаров“, ОУ „Васил Левски“ в Леденик и ОУ „Петър Берон“ в Дебелец.
„От три години работим по този проект и сега домакинстваме финалното събитие, в което за децата бяхме подготвили различни дейности – игри по български език и литература и математика, исторически музей на открито, спортни игри, еко игри и кратък концерт, в който участваха деца, посещавали групи за занимания по интереси“, обяснява зам.-директорът на СУ „Вела Благоева“ Зорница Вичева./ сн. НВУ "Васил Левски"