В Национална галерия „Двореца“ в София бяха представени резултатите от конкурса за кураторски проект за участие на България в 59-ото издание на Венецианското биенале за изкуство през 2022 г. Проектни предложения се събираха до 29 декември 2021 г., като постъпиха общо 17.
На представянето бяха комисарят на националното участие и директор на Националната галерия Ярослава Бубнова, авторът на спечелилия проект – роденият във Велико Търново Михаил Михайлов, Весела Ножарова, д-р Боряна Вълчанова и Десислава Дикова от Министерство на културата - представители на 7-членното жури, д-р Аксиния Бутева - началник на отдел „Музеи, галерии и визуални изкуства“ на Министерството на културата, както и Яна Братанова - уредник в Националната галерия.
Ярослава Бубнова, даде подробности за избора на сграда, в която ще бъде представена страната ни, като подчерта колко е важно за българските творци участието на страната ни във Венецианското биенале за изкуство да се превърне в традиция. По думите й е изключително важно в конкурса да участват автори, които едновременно са наясно с това какво представлява Венецианското биенале, както и имат какво да кажат на света. Комисарят на българското участие сподели още, че в други страни, които участват, средно кандидатстват от три до седем проекта, ето защо цифрата от 17 участници в българския конкурс говори за силен интерес.
Бе представена творческата биография на отличения тандем Ирина Баткова – Михаил Михайлов. Художникът Михаил Михайлов представи проекти, по които е работил в миналото, като интервенции в публични пространства и др., както и настоящия си проект, отличен на първо място от журито - „Ето къде си“, който включва рисунки, инсталация и пърформанс, изработени специално за мястото, отредено за българското участие. Сподели, че го вълнува силно темата за човешкото съществуване, за това кои сме, откъде идваме, по какъв начин сме свързани, както и по какъв начин се грижим едни за други. Освен тези въпроси в спечелилия проект е намерило отражение и въздействието на пандемията от Ковид-19, оставила отпечатък у всички нас – интересен паралел между слабите места в архитектурата като цяло и човешкото тяло е станал повод Михаил Михайлов да създаде „един мини философски свят”. Визуалният артист е роден във Велико Търново, живее и работи във Виена и Париж. Макар че е завършил „Живопис”, идеите му започват да се реализират и чрез други изразни средства. В творческата му биография са и отличието “Drawing Now” (Париж, 2018 г.), както и Австрийската държавна стипендия за визуално изкуство през 2017 г.
Представителите на журито споделиха, че процесът по избор на проект, който ще ни представи на Венецианското биенале, е бил многостъпков и не лек, тъй като е имало много добри предложения. На второ място е класиран проектът на Ралука Воиня и Лъчезар Бояджиев „Метро за Венеция”, а на трето място - Ларс Нордби и Димитър Солаков с „Нека човечеството се преобърне. Имам нужда от по-малко приоритети”.
Националното участие на България във Венецианското биенале ще се реализира в експозиционното пространство „Спацио Рава” (Spazio Rava). То се намира в централната част на Венеция в квартала Сан Поло на „Канал Гранде”, в близост до моста Риалто.
Венецианското биенале е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство, основан през 1895 г. Всяко негово издание се формира от международен проект, воден от темата, избрана от куратора му, и самостоятелни национални участия, както и от официална паралелна програма. През 2022 г. артистичната директорка на международнaта изложба е Чечилия Алемани. Името на проекта е „Млякото на мечтите” (The Milk of Dreams) и е взето от книга на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011).
Предстои днес на интернет страницата на Министерството на културата да бъде публикувана информация за всички 17 постъпили проекти за конкурса за Венецианското биенале през 2022 г.