Творби на художника-график Анелия Мартинчева влизат в колекцията на Националната библиотека в Каталуния, Барселона. С тях Анелия се включи в Международния конкурс за графично изкуство и литература Hommage a trois. Участието й през 2021 г. е второ в конкурса, като и за двете – през 2020 г. и 2021 г., получава специална покана от организаторите.
Анелия Мартинчева е родена в Свищов, но живее и твори във Велико Търново. През 2013 г. завършва „Графика“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Работи в областта на рисунката, графиката и живопистта, участва активно в общи, национални, международни изложби, конкурси и биеналета в страната и чужбина.
Организаторите на конкурса Hommage a trois - Associació Internacional Duana de les Arts – AIDA, видели мои творби в социалните мрежи и ми направиха предложение да кандидатствам в първото и във второто издание на техния международен конкурс, който има за цел да популялизира графичното изкуство, като даде почит на писатели с юбилей в годината, в която представят конкурса и изложбата. През 2020 г. бяха избрани трима писатели - Фридрих Хьолдерлин, Анн Бронте и Джани Родари, а през 2021 г. представят Достоевски, Жан де Лафонтен, Патриша Хайсмит. В конкурса взеха участие художници от целия свят, разказва Анелия.
От България са допуснати едва двама участници – Анелия Мартинчева и Марио Базел от Пловдив. Кандидатстването и приемането на творбите минава през няколко етапа. В резултат са приети в конкурса, в каталога и в изложбата в категорията „Анн Бронте 200 г.“. Анелия и колегата й от Пловдив са наградени с Номинации. През 2021 г. пък Мартинчева е приета с категория „Жан де Лафонтен“, а Марио Базил - с „Достоевски“. Пловдивчанинът стига само до финал и до каталога за участие, докато Анелия влиза в изложбата и получава Номинация.
През 2020 г Анелия Мартинчева кандидатства и участва с две графични творби, като получава шеста Номинация в категория „Анн Бронте“ с графичната творба „Exlibris Anne Bronte 200 – 2020“. С нея Анелия е представена в международна изложба в Художествената галерия/ Новата църква Сант Шаръл де ла Рапита, както и в Националната Библиотека в Каталуня, заедно с наградените автори от всички категории.
През 2021 г. кандидатства и взима участие във второто издание с три графични творби по басните на Лафонтен: „Щурецът и мравката“, „Чаплата“ и „Кокошката със златните яйца“, като с „Щурецът и мравката“ и „Чаплата“ стига до финал, а с „Чаплата“ получава Първа номинация в категория „Жан де Лафонтен – 400“.
Представянето ни в международната изложба се състоя миналия месец в същата Художествена Галерия/ Новата Църква Сант Шаръл де ла Рапита, а през 2022 г. предстои и представянето ни в Националната библиотека в Каталуня, заедно с наградените творби от първото и второто издание на международния конкурс за графично изкуство и литература Hommage a trois, разказва още Анелия Мартинчева.
Анелия вече е получила и друга специална покана за участие през 2022 г. Полски колекционер й предлага да участва в две международни изложби.
Лех Лешек Грохулски, колекционер от Полша, ще изложи моето изкуство на изложбите на своята колекция, озаглавени „Сакрални мотиви в изкуството“, която ще се проведе в края на 2022 г. в обществената библиотека в Ченстохова, и „Изкуство в литературата. Литературата в изкуството“, която по план ще бъде наредена в Народната библиотека в Радомско“, чертае някои от плановете си за новата година Анелия Мартинчева.
Иначе първото участие на Анелия в международен конкурс за графично изкуство и екслибрис е през 2011 г. в Белград, Сърбия с тема „ Дунав – пътят на културата“. Тази изложба обиколи всички градове и държави, през които минава река Дунав чак до Черно море и става допълнителното вдъхновение за авторката да продължи да прави графика и екслибрис.
След завършване на Факултета по изкуства през 2015 г., заедно с мои преподаватели, колеги и приятели, представихме пътуваща графична изложба „Конферанс“ в три града на България - Велико Търново – ИЗ „Рафаел Михайлов“, Стара Загора – ИЗ „Л. Байер“ и Казанлък – ХГ Казанлък. До този момент имам една самостоятелна графична изложба, носеща името „Преходност“, представена в ХГ „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица през 2016 г. На следващата година (2017 г.) имах удоволствието да участвам в най-много биеналета и международни конкурси в страната и чужбина, както и в две национални изложби във Велико Търново – „Пространство за вдъхновение“ /ИЗ „Рафаел Михайлов“/ и Национален конкурс за графика в Галерия „Средец“ – София. През 2018 г. участвах в Юбилейната изложа на СБХ – „70 години Великотърновски художници“ /ИЗ „Рафаел Михайлов“, В. Търново, ХГ „Илия Бешков”, Плевен, ХГ„Шипка 6“, София/, описва творческата си биография Анелия.
2019 се превръща в доста вълнуваща година за нея, защото има два големи успеха в международен план –участие в първа международна изложба в Галерия Рим с живопис /Рим, Италия/ и представяне на още една графична изложба, заедно с преподаватели и колеги в ИЗ „Рафаел Михайлов“ и ХГ „Недялко Каранешев“. Мартинчева има удоволствието да участва и в два графични форума в Стара Загора /ИЗ „Л. Байер“/ и в София /Галерия „Арт Алея“/, както и в национална изложба за живопис формат 30/30, Галерия „Астри“, София.
Рисувам откакто се помня и за мен изкуството е начин да представиш себе си, това е начин на мислене и търсене на нови похвати и умения, на знание и талант – начин на живот. Творбите, които създавам, винаги са свързани емоционално и духовно, не просто нарисувани, само защото трябва да имам нови картини. Обичам да рисувам от натура или да пресъздавам по памет нещата, които ме вдъхновяват. Повлияна съм от въздействието на природата, възприемайки я като извор на живот и красота. По време на пандемията от COVID-19 и социалната изолация разбрах колко малко време отделяме за любимите хора заради забързания начин на живот, както и че освен себе си, трябва да имаме отговорността да пазим и другите хора. Бих казала, че този вирус ми „спечели време“ да създам и завърша творбите, които бях започнала да рисувам. Аз съм график по образование и боравя с по-семпъл колорит, но по време на карантината имах нуждата да използвам повече цвят в творчеството ми. Започнах да рисувам с акварелни бои и резултатът не закъсня, въпреки че нямам богат опит в живописта, картините, които създадох, изненадващо за мен притежават наситена цветова гама и колорит, споделя още Анелия Мартинчева.
Биляна МИЛЧЕВА