Фотоволтаичните централи са абсолютният инвестиционен хит в последните години, а манията наподобява имотния бум в края на миналото десетилетие. На първо място е екологично и модерно, но не по-малко важно е, че е изгодно, поне засега. Някои хора наричат тази своя инвестиция допълнителен пенсионен фонд. Държането на пари в банка е на загуба, инвестицията в имоти доста се компрометира, докато изграждането на фотоволтаични централи все още носи сигурна доходност, която стига 10-15% годишно. Това е основната причина за истерията, обхванала хората със спестени пари напоследък.
ИСТЕРИЯ ЛИ?! МАЙ ДА
За първото тримесечие на годината Община Горна Оряховица е издала 30 разрешителни за строеж. От тях 11 са за изграждане на фотоволтаични централи, някои по-малки, някои – доста сериозни. Миналата година положението беше същото, а някои от най-големите инвестиции в региона бяха именно в зелена енергия – „Прити” си направи свой соларен парк, „Захарни заводи” правят нещо грандиозно, финансирано с помощта на Фонда на фондовете, „Грестокомерс” също се похвали със своя ФЕЦ. Това всъщност е само върхът на айсберга, тъй като зад тези големи компании са още десетки малки фирми и частни лица, които се надпреварват да инвестират в слънчевия ток.
Над 50 централи има да изгради в следващите месеци Горнооряховската фирма SolarHomes. Тя е най-голямата в региона, но иначе е само една от десетките, а може би и стотиците в бранша. Намираме се на върха на вълната, буквално е като лавина и колкото и странно да звучи, не само не правим реклама, но дори сме принудени да отказваме поръчки. Много е възможно след 30 юни ситуацията да е коренно различна и приближаването до тази дата съвсем пренагрява пазара, коментира собственикът на фирмата Димитър Петков.
ГАРАНТИРАНА ДОХОДНОСТ
Защо до 30 юни ли? На 1 юли всяка година влизат новите ценови планове, одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране. В момента преференциалните цени за изкупуване на излишъците от зелена енергия са малко над 19 стотинки на киловатчас. Очаква се да бъдат намалени, според някои намалението ще бъде драстично, и това евентуално ще охлади пазара.
Но в очакване на това охлаждане машината буквално прегаря. И прекомерното търсене отваря вратичка за много измамници. Но за това по-късно.
Големият хит в момента е изграждането на фотоволтаични централи до 30 kW с цел продажба на цялото количество енергия. Всъщност основната идея е енергията да е за собствена консумация, а излишъкът да се изкупува и така да се насърчи използването на възобновяеми източници на енергия, като все повече домове, кооперации и бизнеси да станат автономни в захранването си. В Холандия например всяка нова къща трябва да захранва с процент от общата консумация с възобновяеми източници. У нас идеята, разбира се, се побългарява и вече целта не е толкова да се захранваш със зелена енергия, а да се възползваш от преференциалните цени на изкупуване. Оказва се, че това е сигурен бизнес без рискове и със сравнително бърза възвращаемост на инвестицията. Тези, които изграждат система сега, имат гаранция до 2035 г. за изкупуване на тока при договорените цени.
ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПЕНСИОНЕН ФОНД
Преди години с една банка разработвахме банков продукт за подкрепа на хора, които ще инвестират в „зелена енергия”. Минаха месеци, докато се избистри тази идея. През това време обаче си дадох сметка, че нашите клиенти не търсят банкови кредити, а това са хора, които имат пари за инвестиране. Лихвите по банковите депозити не могат да надбягат инфлацията, инвестициите в бизнес искат много грижи и са рискови, дори имотите вече не са толкова атрактивни. Докато изграждането на ФЕЦ е сигурна инвестиция. Единственият риск е държавата да промени кардинално правилата. Не че е невъзможно, но едва ли ще е в такива мащаби, че да направи инвестицията тотално губеща, анализира Димитър Петков.
На този етап има две основни условия, за да се възползваш от преференциалните цени за изкупуване на зелена енергия. Трябва фотоволтаицте да са разположени в имот, който е в урбанизираните граници на селището и в този имот да има къща с абонатен номер към съответното енергоразпределително дружество.
БУМ НА СЕЛСКИТЕ ИМОТИ ЗАРАДИ СОЛАРНИТЕ ПАНЕЛИ
Това всъщност води и до бурен растеж на един съвсем друг бизнес – този с имотите. От началото на ковид кризата се говори как хората са се ориентирали към селата и какъв разцвет преживява бизнесът със селски имоти. Да, ама не съвсем. Пазарът на селски имоти наистина е в бум, но не защото хората искат да се върнат към песента на щурчетата и птичките. Ако една полусъборена къща допреди две-три години не можеше да се продаде дори за 2-3 хиляди лева, сега вече цената й е 5-6 хиляди, а пък, ако е близо до трафопост, скача на 12-15 000 лева, информират брокери. Всъщност хората нямат никакво намерение да живеят в своите нови селски имоти, единствената им цел е да си направят фотоволтаична система. А колкото по-близо до трафопоста, толкова по-добре, иначе става по-скъпо и отнема повече време.
От 11-те строителни разрешения за строеж, издадени тази година, половината са в селата от Горнооряховска община. Като се започне от големите – Първомайци, Поликраище, Драганово, та се стигне до най-малкото – Паисий.
В региона вероятно няма село, в което да нямаме проект за изграждане. Истината е, че селските имоти изведнъж станаха атрактивни заради соларните централи, казва и Димитър Петков. Неговата фирма работи в сравнително ограничен периметър – в радиус 50 километра от Горна Оряховица. Самият той си налага ограниченията, за да може да предлага добро качество на своите клиенти, защото все пак системата ще изисква и поддръжка след изграждането си.
СОЛАРНИТЕ ИЗМАМИ
Масовата истерия естествено води след себе си и много нови начини за измами. Като се започне с купуването на имота. Не са малко хората, които се оказва, че са купили съвсем друго нещо от това, което са гледали първоначално. След това са имитациите на оборудването, което някои хора се наемат да си набавят сами. По принцип най-добрият вариант е да се довериш на сигурен партньор и да го оставиш да свърши черната работа. За разлика от Холандия, където процедурата по узаконяването на изградената соларната станция става за 10 минути, в България цялата процедура отнема месеци, в добрия случай – половин година. Самото изграждане на инсталацията е два-три дни, но пък цялата документация, която трябва да се събере, цялото ходене по инстанции отнема наистина месеци. Затова солидните фирми предлагат да свършат това вместо клиентите си, които само изискеат едно пълномощно.
БЪРЗО ВЪЗВРЪЩАНЕ НА КАПИТАЛА
Масово изгражданите системи в момента до 30 kW излизат средно 35-40 000 лева. Цената, разбира се, е много условна заради различната специфика на всеки случай, но по-ниската навява съмнения за качеството, а по-високата - за допълнителни тежести, които може би не са нужни. Средногодишно, при по-скоро консервативен сценарий, възвръщаемостта е около 6000-6500 лева. Това е при сегашните цени, ако те бъдат драстично намалени, истерията по фотоволтаиците бързо ще замре.
ЗА ГОЛЕМИТЕ КОНСУМАТОРИ СЛЪНЦЕТО ВИНАГИ ЩЕ Е ДОБЪР ПАРТНЬОР
Но пък за големите консуматори на ток бизнесът със слънцето винаги ще е изгоден. Фирмите с голямо потребление на електроенергия са големите печеливши дългосрочно, ако решат да инвестират в соларна система. Вместо да зависят непрекъснато от игрите на енергийната борса, те ще си гарантират сравнително плавен режим на разходи, ако инвестират в соларни панели.
В крайна сметка бизнесът е с добри прогнози, независимо дали КЕВР ще намали цените от 1 юли. Все повече жилищни кооперации също се ориентират към изграждане на соларни системи за собствено потребление. Енергийната автономност има бъдеще, дори и да отмине този слънчев Клондайк с фотоволтаиците в момента.
Елена ВЕЛКОВА