Студенти-географи от Великотърновския университет бяха отличени във фотоконкурса „България – най-красивата страна в света”, организиран от НВУ „Васил Левски”. Награждаването бе вчера в Регионалната библиотека, а събитието съвпадна и с друга инициатива на катедра „География” на същата тема. Руи Гама - младият професор от катедра „География и туризъм” в университета в Куимбра, Португалия изнесе лекция в читалнята на библиотека пред студенти на същата тема: колко е красива страната му. Тя бе третата му поред, на английски. Руи Гама е за една седмица в старата столица, по програмата „Еразъм+” за мобилност на преподаватели. Неговото присъствие, както и участието на студентите в проекта, е благодарение на инициативността на гл. ас. д-р Тамара Драганова.
През миналата година катедра „География” навърши
35 години, но отбелязването но годишнината продължава.
Или, както се изрази ръководителят на катедрата проф. дн Атанас Дерменджиев, „сега е последният махмурлук на празнуването”. Той, както и неговата съпруга проф. д-р Стела Дерменджиева, която е повече от 30 години преподавател в Университета по методика на обучението по география, също присъстваха на лекцията.
Първите приети студенти-географи в тогавашната специалност „История и география” е през учебната 1984/85 година. А катедрата „География” е разкрита в края на септември 1984 г. с решение на Факултетния съвет на Историческия факултет, разказва проф. Дерменджиев. Тя е плод на инициативата на проф. Марин Дервенджиев – неин пръв ръководител и на проф. Петър Тодоров, който тогава бил зам.-декан по учебната част и преподавател по историография. „От тогава, в продължение на 36 години обучаваме студенти в няколко специалности: „География”, „История и география”, „Регионално развитие и геоикономика”, „Културен туризъм”, „Педагогика на обучението по български език и география”. Първият випуск завърши през 1989 г. и много от тези абсолвенти се реализираха на престижни длъжности. Защото всеки, който се е докоснал до географията и историята, се превръща в човек съпричастен към себе си, на първо място, а от там и към развитието на обществото през своята собствена призма.”
Колко точно преподаватели са минали през катедрата и проф. Дерменджиев не може да каже. Пишейки доклади по различни поводи, той е разбрал, че бройката е плаваща и е трудно установима. „Твърдя сериозно, че почти няма изявен преподавател в областта на географията на национално равнище, който да не е преподавал, макар и за кратко, и да не се е докосвал до проблемите на нашата катедра”, допълва професорът.
Към географията винаги ще има интерес, убеден е той. И този интерес понякога е преекспониран от интереса към рода, който отвежда не само назад във времето, но и в различни пространства. Тази година например, той посетил местата – корени на неговия род, които го отвели в Одринска Тракия и Егейска Македония.
Ана Райковска