Проектът "Европейски ден на спорта в училище" се провежда с подкрепата на Генералната дирекция “Образование, младеж, спорт и култура” на Европейската комисия чрез програмата Еразъм+, както и с подкрепата на Световната Здравна организация.
В България инициативата се координира от сдружение BG Бъди активен и се провежда от 2014. Основната цел на събитието е да насърчава физическата активност сред учениците и да включва колкото може повече деца и млади хора, училища и организации.
Тази година специалните теми за допълнителни спортни игри в училищата са здравословното хранене и опазването на околната среда. Всяко училище само избира и организира конкретните занимания за децата и спортовете, които ще бъдат представени.
ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“ избра „Играем, учим, печелим“ за име на тазгодишния ден на спорта. В различните дейности се включиха учениците от всички паралелки.
Цяла седмица се играеха "Забравените игри - игрите на мама, татко, баба и дядо/. Учителите по физическо възпитание и спорт, Георги Димитров и Андрей Аврамчев, бяха рефери на „Пехливанска борба“, „Чилик“, „Крадене на мома“, „Познай либето си“, „Прескочи кобила“, „Намери си мястото“, „Хвърлена кърпа“. За победителите имаше награди, а за победените – усмивки. В слънчевия петъчен ден през голямото междучасие всички се хванаха на хорото.
Учениците от еко клуб „Силивряк“ издираха позабравени рецепти от българската национална кухня – „Бурания от лапад“, „Агнешка яхния – камапа“, „Лук, печен в пепел“, „Кувурма“, „Боб с чесън и яйце“, „Халва; момина чорба“, „Мързелива баница“, „Сладкиш от царевично брашно“, „Тиква с лук“, „Млечаница“, „Домашен катък или наливно сирене“, „Баница с ориз и сирене“. Рецептите, заедно с мисли на велики личности за храната, достигнаха до гости и жители на старата столица чрез флаерите, които усмихнатите момичета подаряваха. Ръководител на еко клуба е Албена Иванова - учител по биология и здравно образование
В часовете по информационни технологии, под ръководството на учителите Анелия Стайкова и Евгения Бърдарова, учениците подреждаха тематични електронни пъзели - „Пирамида на здравословното хранене“, „Качественото образование“, „Борба с климатичните промени“ и „Целите за устойчиво развитие“.
Те бяха разработени от учебната компания Boyar dreams с ръководител инж. Славка Проданова.
По този начин се осмисли и заглавието на дейностите - в играта всеки влиза по желание, учи правила и печели, ако не награда, то усмивки и приятели винаги.
Учениците на Гимназията по туризъм играят и спортуват, учат се и учат на здравословно хранене, и печелят - здравословен начин на живот.