Немистична, малко позната и с твърде интересна биография се оказва личността на влашкия владетел Влад Цепеш, по-познат като Дракула и най-вече с „вампирските” си навици. С посочени писмени исторически извори и отлични познания в това убедиха любопитните журналисти професорите Пламен Павлов и Николай Овчаров днес. Основателният интерес е предизвикан и от провеждащите се в момента разкопки от проф. Овчаров на крепостта Калето в Свищов, където вече са намерени материални следи от превземането й и престоя на Влад Цепеш в нея през 1461 – 1462 г.
Кой е Влад Цепеш и какво правят влашките войводи по българските земи?
В последните години преди превземането на Търновското царство от турците през 1395 г. и управлението на цар Иван Шишман много са важни отношенията между българския владетел и влашките войводи, които според проф. Овчаров са кръвно свързани. Според българската историография до 13 век земите на север от Дунава са български земи, както са български войводите и населението. След убийството на Иван Шишман, падането на Видинското царство и въстанието на Константин и Фружин, в битките срещу османците участват и влашки войводи, които често се сменят като управници. За да се стигне до Влад III Цепеш, с уточнението на историците, че това име е дадено в по-късно време. Влад Цепеш е внук на Мирчо Стари, може би най-големия техен войвода, от който има запазени сведения в грамота. Мирчо Стари всъщност е съратникът на Иван Шишман. Те двамата са най-последователните борци срещу османското нашествие на Балканите. Мирчо Стари дава клон на династията Бесараб и неговият внук е прочулия се Влад III Цепеш. А династията е с българо-кумански произход. Според неговите грамоти пълното му име и Йоан Влад. Важно е уточнението, че във всички влашки грамоти от 15 – 16 век винаги името Йоан върви отпред. Факт, който румънските историци отбягват да упоменават. Йоан е българското царско име, задължително за всички български владетели от 13 и 14 век. Тази традиция се продължава от влашките и молдовски войводи, които също слагат името Йоан отпред. Йоан Влад III Цепеш управлява три пъти Влашкото воеводство. Първият път е през 1448 г., най-дългото му управление е през 1456 – 1462 г. Пак е свален и вече в 1476 г. е убит в една от поредните междуособици.
Името Дракула
Дракул, или дракуля, означава „дявол”, според написано в стара грамота. Според проф. Овчаров обаче, това прозвище идва от там, че бащата на известния владетел Влад II членувал в Ордена на дракона, създаден в началото на 15-ти век и в който са участвали благородници за борба срещу турците. Влад Цепеш наследява това име. А Цепеш идва от старобългарския глагол „цепя ся”. Логично идва допълнението „кол”, т.е. цепя кол, преведено от турската дума казаклъ (кол). Така са го назовали самите турски завоеватели. При дългото му шестгодишно управление Влад Цепеш води много войни с турците. Има два похода на юг от Дунав. За втория поход научаваме от писмото му до унгарския крал Матиаш Корвин от 11 февруари 1462 г. Тогава Дунав бил напълно замръзнал, което улеснило преминаването му на днешна българска територия. Тогава Влад Дракула превзема 17 града и избива 23 884 турци във всички крепости, както сам се хвали. Голяма част от победените са или набучени на кол или пленени. 410 от този общ брой завоеватели са избити в Свищов. Влад Цепеш пише писмото до унгарския крал, защото очаква подкрепление от него, което така и не получава. Прави самостоятелна кампания, в началото с успех. През лятото на 1462 г. той бяга в Унгария, обвинен е обаче в измяна и е хвърлен в замъка във Вишеград. В него той лежи 12 години. След което е пуснат и в 1475 г. отново успява да се добере до влашкия трон. Но при една битка с Бесараб III Стари е убит. Вестта за смъртта му зарадвала много турците и това от сведенията на посланика в Милано на Османската империя Леонардо Бота, според които тялото му е нарязано на парчета, а осолената му глава е изпратена на султана. „Това е историята на Йоан Влад III – един от най-известните войводи. Няма никакви вампири”, с тези думи завърши представянето на биографията му проф. Николай Овчаров.
„Запомнен е с тази феноменална жестокост, която всъщност не е толкова феноменална, защото в средновековието не са ценели особено много човешкия живот”, смята проф. Пламен Павлов. Според него има различни обяснения защо е толкова жесток. 13-годишен той е изпратен, заедно с по-малкия си брат Радо, като заложник в османския двор. Едното обяснение е, че бил палав и непослушен, постоянно го наказвали. Другото е, че султан Мехмед II, завоевателят на Константинопол, имал сексуални щения към по-малкия му брат. И това го пише византийски хронист. За всичко това Влад намразва турците за цял живот и цял живот си отмъщава като налага жестоки наказания, научени от самите османци. Йоан Влад се опълчва няколко пъти и не на кого да е, а на този османски владетел, и то с успех.
Не се знае къде е погребан Влад Дракула. Едната хипотеза е, че е това е станало в манастира Снагов, където намерили обезглавен труп. Там обаче се оказва, че е имало затвор и обезглавени трупове колкото щеш. Друга хипотеза сочи манастира Кумана, който е на 50 км от Свищов и на 30 км от Русе и тя е по-вероятната, според проф. Павлов, защото манастирът е създаден от него.
Йоан Влад III Цепеш е много близък със Стефан III Велики – най-знаменитият молдовски владетел. А в края на живота си е охраняван от негови войници. Това са едни влахо-молдовски отношения, които минават през българското наследство, коментира проф. Пламен Павлов. Защото Стефан Велики е най-големият дарител на Зографския манастир след нашите царе. И много български манастири са получавали дарения от влашките владетели, следвайки линията на българските царе. Така Влад Цепеш, в някакъв смисъл, се смята за наследник и правоприемник на нашите владетели. И има защо. Както беше подчертано, той е внук на Мирчо Стари – най-близкия до Иван Шишман и съратник, възкачил се на трона благодарение на българския цар.
Ана Райковска