В навечерието на 24-ти май в Клуб 7, добре познатите на четящите и пишещи хора във Велико Търново Сава Василев и Владимир Шумелов представиха две забележителни книги, които можем спокойно да наречем литературно събитие. Излезли от печатниците буквално преди дни, брой 15 („О”) на алманах „Света гора”, с главен редактор писателят и преподавател проф. Сава Василев и „Литературен справочник” на критика и белетрист Владимир Шумелов, бяха показани на приятели и съмишленици. Авторите не напразно правят премиера заедно, защото приятелството им е дълго, а Владимир Шумелов, заедно с проф. Радослав Радев и преводачът от Русе Огнян Стамболиев е в основната редакционна колегия на периодичното издание. За съдържанието и достойнствата на книгите, за труда, за мъката по издаването говориха и двамата пред интелигентната аудитория.
„Брой „О” на алманах „Света гора” излиза без почти никаква подкрепа от Търново. Символично е пловдивски брой, защото издаването е подпомогнато от Пловдивския университет в лицето на Запрян Козлуджов. И с малка, но съществена помощ на фондацията на нотариус Дешка Рачевец. Тиражът е много скромен, за пръв път само в 100 бройки, но толкова ни стигнаха силите и това успяхме да направим”, сподели Сава Василев.
„О” като нула, зануляване, а може и да е последен брой, го определя професорът, който намира все по-трудно финансиране за издаване на уникалния алманах. В него има много разнообразни материали, богат е прегледът с множество книги на търновски и от цялата страна автори. Той започва с анкета с покойния Иван Серафимов, на докторантката Ана Костадинова, която се публикува за първи път. И още – преводни материали, отбелязване на юбилеи. Две национални конференции, „затапени” дълго време, също намират място в алманаха. Едната е за Кирил Кръстев, а другата – единствената по рода си конференция посветена на творчеството на възпитаници на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, проведена през 2013 г.
Към алманаха има и диск с документалния филм „Щрихи от първия български парламент” на сдружение „Теодосий Търновски”, който е правен за 130-годишнината, а сега е повод и 140-годишнина от подписването на Търновската конституция. „Нямахме пари да направим дежурната мултимедия, но имаме диск, както винаги. И понеже не успяхме да направим отделна стихосбирка с подвързия, вътре, в самата книжка на броя има авторска стихосбирка на пловдивския поет Красимир Андреев. Така че, в голяма част спазваме традицията, както и повечето рубрики, макар че не успяхме всичките”, разказва за съдържанието Сава Василев. Останали са рубриките за Балканските и европейските литератури и култури, преводи, от руската литература, театралната рубрика „Сцена”… За пръв път липсва рубриката "Диагнози, медицина и литература, свързана с причините за смъртта на бележити писатели. Но са преведени и публикувани Дневниците на ЮНЕСКО. „Отчели сме се пред себе си и пред другите”, подхвърли редакторът. Алманахът има да се чете пак цяла година и да се колекционира, защото това е основната идея. За продажба ще бъдат предложени символични бройки, защото като се дадат по библиотеки и на десетките автори, няма да остане почти нищо. А и до Пловдив алманахът трябва да стигне, където Сава Василев се надява през есента да направят премиера и там. Не че има средства за пътуване и преспиване. Един самозадоволяващ се вътрешен кръг, таксидиотски, така го определя къде на шега, къде на истина преподавателят, който пристигна в Клуб 7 като шерп, понесъл раницата с книгите. „Надеждата като качество, като писане в младите автори е налице. Друг е въпросът дали това поколение има желание административно да поеме работата по алманаха, това малко ме съмнява. Може да сме от последните, но има начало, има и край. Това си е в реда на нещата”, завърши не съвсем оптимистично Сава Василев.
Над 15 години събира и пише „Литературен справочник” Владимир Шумелов
Пълното заглавие е „Литературен справочник. Търновските писатели и книжовници от свети Теодосий Търновски до наши дни”. Преди десетина години го замразил. „Разбрах, че преходният период никой не го архивира, нищо не остава и аз го направих. Преди няколко години реших да рестартирам справочника. В книгата има за всеки от както се е писало литература тука, до наши дни, като справочна литература. Има и 40 приложения – журналистика, институции, записи на кръгли маси, които са интересни за четене. На тези кръгли маси са поставяни проблеми, които си важат и днес. Те са правени 90-те години, след 2000-та година, но всъщност никое от нещата, за които се приказва, не са решени, сподели Владимир Шумелов.
330 автори, от тях 12 в Търновската книжовна школа, 40 възрожденски, 29 от Освобождението до 1944 г. и 249 от 1944 г. до днес са описани с биография и библиография в това уникално издание. А живите, смее се Владимир Шумелов, са 187. Последният автор е Ярмила Даскалова. Тиражът и тук е лимитиран, каквото може да се направи с 1000 лв. „Надявам се до есента да събера повече средства, за да го издам с твърди корици и с именник. И с леки корекции, защото моят коректор повече го е чел като литература, а не да го проверява. Все пак, няма груби грешки”, усмихва се авторът.
Търновският район е благодатен за събиране на литературни факти, според Владимир Шумелов, защото тук идват много хора, тука е Университетът, който ги привлича. И нещата трябва да се описват обективно, със статии, с данни, но всичко това го има в книгата. В справочника му присъстват и наградите, институциите, периодиката, събирани едно по едно. „Струва ми се, че писателите са участници в един елитарен спорт, който трябва да се направлява. За да бъде поставен в някакви рамки, запеметен. В крайна сметка, каква е целта… 30 години маргинализиране на писателите и литературата, на четенето, на писането… Заслужават в един момент да се покаже на обществото, че има хора, които през това време не са дремали. А са писали и са правили нещо”, коментира още критикът. И смята, че правенето на подобно издание е като да влизаш в подвижни пясъци, а там е много трудно да предвидиш съдбата на отделния човек и на книгата. Всеки пита дали ще остане, във времена, когато пишещите са повече от читателите.
Ана Райковска