Ден на самоуправлението се проведе за втора поредна година в най-голямото великотърновско училище. Учениците за втори път поеха управлението на СУ „Емилиян Станев“ и се запознаха отблизо с работата на директор, зам.-директор и учител.
Ролята на директор през целия ден беше изпълнявана от Георги Тодоров. По думите му работата е много сложна, защото ръководителят на училището отговаря за 1500 ученици и най-малко 150 учители.
„Много отговорна позиция е. Не всеки може да я поеме. Или ако се пробва и не се получи, то системата ще го изхвърли автоматично. Едно пенсиониране днес приехме, такъв е законът и трябва да се спазва. На моите съученици пожелавам да бъдат по-ангажирани обществено, защото в държавата и сред младите има проблеми. И един от тях е това неангажирано поколение, което расте“, сподели директорът за един ден Георги Тодоров.
А титулярният директор Кина Котларска изцяло подкрепя инициативата, която и тази година идва по идея на учениците.
„Учениците могат да погледнат училището от другата страна. Да го видят като организъм, който трябва да функционира с възможно най-малък разход на човешка енергия и на ресурси. Ние сме много доволни, че те пожелаха да направят Ден на самоуправлението. Много от работата на управленския екип остава скрита, а сега ще могат да я видят. Ето, моят ден днес започна в 7 часа и няма да приключи в 7 вечерта. Така че днешният работен ден на директора в никой случай няма да е осем часа“, сподели Кина Котларска.
Как протича работният ден на заместник-директора видя от първо лице ученичката Златина Ангелова, която влезе в тази роля. Тя е за втора поредна година заместник-директор.
„И научих страшно много за живота от другата страна на чина. Винаги съм имала уважение към учителите и сега, имайки възможността да бъда заместник-директор, виждам колко много документация има. И ми се иска да не създавам проблеми като ученичка, за да няма и допълнителна работа за ръководството“, сподели Златина Ангелова.
„За мен това е полезна инициатива за учениците. Бих казала, че трябва да се включват и по-малките ученици от 7-ми клас. Да видят през погледа на учителя с колко много други неща се занимава и колко задължения имат директорите. Това им дава представа за ангажиментите на учителите, за преподаването на уроците, както и да видят една заповед при нас от колко страници се състои и колко време отнема“, сподели титулярният заместник-директор Антоанета Палангурска.
Учениците днес бяха и преподаватели. Особено интересно беше в час по физика, където директорът влезе на проверка. По-малките ученици го посрещнаха подобаващо и станаха, за да го поздравят.
„Учениците с огромно желание работят по тази инициатива, според мен се чувстват добре. Това е огромно предизвикателство пред тях. Показват знания, организаторски умения. Денят е забавен и интересен. Самите ученици се чувстват много по-добре, когато учител е техен съученик“, сподели учителят по химия и физика Веселка Недкова.