Четвъртък, 09 Яну 2025
            
Общество

Даниел Костадинов: БСП всъщност предлага унищожаването на пазара в Горна Оряховица

  25.04.2019 16:21
Даниел Костадинов: БСП всъщност предлага унищожаването на пазара в Горна Оряховица

Анализът на състоянието на „Общински пазари – Горна Оряховица“ ЕООД разпали дебат на днешното заседание на Общинския съвет в града.  Начинът, по който функционира дружеството, е неефективен, заявиха от БСП, заради което съветникът Огнян Стоянов предложи да бъде прекратена дейността му и да се пристъпи към създаването на общинско предприятие, което да поеме функциите.
Според председателя на Общинския съвет Даниел Костадинов от ГЕРБ обаче представените на сесията факти и интерпретацията им са некоректни и водят единствено и само до раждането на фалшиви новини и всяване на паника.

-Г-н Костадинов, как може обикновеният горнооряховчанин да се ориентира в ситуацията и да прецени сам за себе си каква е истината за горнооряховския пазар?
-За разлика от БСП, ние проверяваме информацията и тогава говорим. Така ще направя и сега.
На днешната сесия БСП поиска ликвидация, т. е. закриване на пазара. В предизборната година, в която сме, много ясно се виждат целите им. Защо това искане не бе направено зимата, когато зеленчукопроизводителите не вадеха продукция, а се прави сега? Къде ще отидат тези хора? За да се направи една ликвидация, трябва да се прекратят всички договори на наемателите. Т. е. дейността на общински пазари трябва да спре, и то в продължение на 6 месеца. Това означава, че 1 година няма да имаме пазар. Ако БСП иска това в момента, аз искам като гражданин на Горна Оряховица да мога да пазарувам от производителите.
Извадих печалбите на дружеството, откакто е създадено през 2000 г., мога да ги предоставя на всеки, който прояви интерес. Няма да коментирам данните за 2000 г., тъй като структурирането е отнело време. Но да вземем 2002 г. – 13 хил. лв. печалба, през 2003 г. – 14 хил. лв., 2004 г. – 18 хил. лв. Да, има нарастване. През 2005 г. – 15 хил. лв. За 2007 г. – при управлението на БСП, печалбата е 18 хил. лв. От 2007 г. обаче, откакто дружеството има нов управител, започва драстично покачване на печалбата. Стигаме до 36 хил. лв. за 2009 г., през 2015 г. сме стигнали 49 хил. лв. Говорим за печалба, а не за приходи в Общината, както казва опозицията. Ако „Общински пазари – Горна Оряховица“ ЕООД е общинско предприятие, и в момента ще има 100-120 хил. лв. приходи. Но от опозицията не са наясно какви са разходите. Казано по друг начин – нека се прави разлика между приход и печалба.
Извадих и данни за работната заплата в дружеството. За съжаление трябва да кажем, че е спаднала. Сега средната заплата в „Общински пазари – Горна Оряховица“ ЕООД е 638 лв. при минимална работна заплата от 560 лв. Т. е. заплащането в дружеството е 1, 4 пъти по-високо от минималното за страната. Докато през 2002 г. средната заплата е била 312 лв. при минимална 100 лв. Т. е. тогава е била 3 пъти по-висока от минималната.
Държа да посоча още цифри - към 2007 г. в сметките на дружеството е имало 49 463 лв. В момента са 84 359 лв.
Това са реалните цифри. И не разбирам защо от опозицията не си проверяват нещата, преди да правят предложения. Фалшивите новини се раждат, когато не се сверява информацията. А в Община Горна Оряховица никога на никой не е отказвана справка за каквото и да е. 
-Едва ли горнооряховчани се вълнуват толкова от цифрите, колкото от по-прагматичната за тях страна на нещата – ще има ли в града нов пазар?
-Ние целим точно това. Настоящият пазар си е взел годините, както си ги е взел и проектът, направен по времето на БСП. Тогава законодателството е било друго, изискванията също. Сега има нов проект, който ще се реализира, и кметът инж. Добрев разясни това на съветниците.
На днешната сесия от БСП говориха за проект от 2003 г. и че въпреки този проект, ние сме направили друг. Нека бъде ясно – давността на проекта от 2003 г., този, за който говориха от БСП, е изтекла през 2006 г., тъй като строителството не е започнало и е отпаднало разрешението за строеж. Освен това през годините Законът за устройство на територията (ЗУТ) се е променил, и то неведнъж. И проектът от 2003 г. няма как да бъде одобрен към днешна дата. Заради измененията в ЗУТ и в нормативните актове трябва да се направи ново проектиране, за да може да се извади ново строително разрешително. Затова и направихме новия проект, който е разработен съгласно новите изисквания в ЗУТ. Въз основа на вече изваденото разрешение за строеж можем да кандидатстваме по програми. И това инж. Добрев обясни днес – подали сме писмо към Министерството на финансите и сме поискали финансова помощ от Министерския съвет. А и имайте предвид, че не може да се сравнява какво е било строителството през 2003 г. и какво е то сега.
-Това ли е единственият вариант за финансиране на изграждането на нов пазар?
-
Има и друг, да – да искаме безлихвен кредит към банката на Фонд на фондовете, но парите, които ще вземем, разбирате, ще трябва да връщаме. Тъй като не искаме да утежняваме състоянието на „Общински пазари – Горна Оряховица“ ЕООД, опитваме да получим безвъзмездна помощ от държавата. Ако не се получи, чак тогава ще подадем проекта към Фонд на фондовете. После въз основа на финансов анализ ще ни изчислят за какъв период можем да върнем заема според приходите и разходите на дружеството. В новия програмен период – след 2020 г., всичко, което ще правят Общините, ще е с взимане на кредит.
Истината е, че дружеството няма възможност да реализира поетапно проекта със собствени сили. Първо – за да започне изграждането, трябва да бъде покрито дерето и чак тогава да почнем да строим новия пазар. А и трябва ли просто така да се изхарчат едни пари, само за да видят от БСП, че се работи?! По-добре да се изхарчат за нещо, което ще се случи, вместо да се гради и после да се разваля.
Има и още детайли - сегашното място на пазара е заложено в последния план на Горна Оряховица, който е от 1998 г. Отделен е въпросът доколко е подходящо. Ако беше на друг терен – не върху дере, можеше и да може нещо да се направи. Но от БСП сами си го казаха – ако беше толкова лесно, те щяха да го направят. Тук е разликата между тях и нас – ние вървим с малки стъпки, но сигурни, към изграждането на този пазар. А не само да стоим и да се хвалим, че сме направили проект. Пък че става въпрос за едни ламарини е друга тема...
Спомням си, че когато поехме управлението, по същия начин започнаха да говорят, че искаме закриване на Болницата. Помните – имаше стачки, скандирания „Не на закриването на Болницата“. И още тогава ясно казахме, че не искаме да я закриваме, напротив. Тогава тя имаше 1, 2 – 1, 3 млн. лв. задължения, в момента е на печалба, всяка година се инвестира в нея... Това искаме да се случи и с пазара – постепенно той да стане едно модерно място. Защо трябва да се всява паника в едно нормално работещо дружество? Не казваме, че е идеално, но работи добре. Искаме стъпка по стъпка да реализираме изграждането на нов пазар.
-И към днешна дата сте категоричен, че нов пазар ще има? И че „Общински пазари“ вървят по пътя на Болницата, а не на „Търговия за бита“?
-Абсолютно да и за двете неща. Вижте, не само опозицията си прави изводи, ние също си правим финансови разчети и изводи. „Търговия за бита“ беше закрита, защото не беше конкурентоспособна на частниците. Но пазарът не е само за трупане на печалба, Общината не е структура, която само да реализира печалби, тя има и социален ефект – човек да може да иде да си купи чиста продукция, родена в градините на производителя, а не вносни стоки от веригите. За това е пазарът – едни да има къде да продават, а други откъде да си купят. Не е само да трупаш печалба. Затова сме против закриването на това дружество. По-добре да се развие, да се направи нов пазар, отколкото да се закрива. Най-лесно е закриването, за съжаление. Много градове се мъчат да си възвърнат пазарите и не успяват. А ние го имаме и гледаме да го закрием. Защо? При една стъпка към ликвидацията на дружеството де факто се лишаваме от този пазар. Дори и да направим общинско предприятие, за 1 г. пазарът вече ще е умрял.
Не могат да се внасят такива предложения в Общината, без да са обсъдени поне в комисия. БСП го прави с ясното съзнание, че ще бъде отхвърлено, само и само да се даде повод за вестникарски статии и да се каже „Ето, управляващите не искат“. Не, че не искаме да правим това или онова, искаме да обсъждаме нещата. Така, както подхожда опозицията, не бих се учудил утре да дойдат и да кажат, че искат закриване на Общината. Това нещо пак ли трябва да го приемем на сесия, защото БСП са го предложили?
Биляна МИЛЧЕВА


Ключови думи
Даниел Костадинов Общински пазари
0 Коментари
Последни
Седмицата
Анкета
Харесва ли ви тазгодишната коледна украса на Горна Оряховица?

Резултати