Мултифункционален полигон за подготовка на млади кандидати за професионални шофьори ще бъде изграден в Горна Оряховица. Проектът за него бе представен тази вечер в рамките на благотворителния концерт „#Убий скоростта, спаси живот“, проведен в НЧ „Напредък 1869“. Концерта организира Сдружение „G.O. Wake Up/ Горна Оряховица, събуди се“, а за него в Горна Оряховица пристигнаха председателят на Постоянната комисия по пътна безопасност към МВР Алекси Кисяков и председателят на Парламентарната комисия по обществен ред и сигурност и депутат от област Велико Търново Цветан Цветанов.
Инициативата на младите хора подкрепиха кметът инж. Добромир Добрев и заместникът му Николай Георгиев, народните представители инж. Клавдия Ганчева и Станислава Стоянова, зам.-кметът на Велико Търново проф. Георги Камарашев, много съмишленици и спонсори – „Лактима“ ЕАД, верига ресторанти „Bianco“, Етнографски комплекс „Българка“, „САГА 2000“, транспортна компания „Надежда“, кафе „Империал“ и др.
Зад борбата на „G.O. Wake Up/ Горна Оряховица, събуди се“ за спиране на войната по пътищата застанаха с изпълненията си Руслан Мъйнов, Георги Христов, комикът Ники Станоев, „Виво Монтана“, горнооряховските балети „Грация“ и „Калина“ и др.
Идеята на полигона е да се създаде съоръжение, което да обединява пътната безопасност и обучението на кандидат-водачите – теоретично и практическо. Полигонът ще се разпростре на 12 дка в местността „Тунджите“ над Градската градина в Горна Оряховица. Теренът се предоставя безвъзмездно от Община Горна Оряховица, а Фондът за пътна безопасност в лицето на Цветан Цветанов ще съдейства за финансиране на проекта. Впрочем първата стъпка към финансирането бе направена тази вечер – народните представители от ГЕРБ от област Велико Търново Цветан Цветанов, инж. Клавдия Ганчева и Станислава Стоянова даряват 1000 лв. за реализирането на полигона.
Полигонът ще пресъздава ситуации от реалността по пътищата. Предвидено е на него подготовка да могат да трупат и мераклии да карат мотори. Всичко това е съобразено със заложеното в Закона за движение по пътищата, а първият етап от реализирането на проекта ще бъде открит на Празника на Горна Оряховица 29 май.
За да се намалят жертвите по пътищата, трябва да се промени манталитетът на водачите. Ако информационните кампании обхванат достатъчен брой ученици и до тях стигнат правилните послания – след като завършат образованието си и станат пълноправни шофьори те ще бъдат по-толерантни и разумни. Като станах министър на вътрешните работи се натъкнах на много тревожна статистика.
Годишно над 1000 души загиваха по пътя. С много работа, контрол и информационни кампании намалихме жертвите наполовина. Не може при всеки инцидент на пътя да се вини държавата. Каква вина носим тя, ако родители предоставят семейния си автомобил на своето 18-годишно дете, което отскоро има книжка, и то предизвика ПТП. Да не говорим, че по закон младите шофьори известно време трябва да сядат зад волана само с придружител. Държавата има отговорност да поддържа добро състояние на пътната инфраструктура, да строи магистрали, да облекчава трафика както в градовете, така и между различни населени места. Но отговорност имат и родителите, коментира Цветан Цветанов. Цветанов даде висока оценка на вършеното от „G.O., Wake up!“ и сподели мнението си, че работата обществото като цяло би имала най-голям ефект за спиране на войната по пътищата.
Събраната от продажбата на билети и от поставените в специалните дарителници в залата сума ще бъде предоставена на 3 семейства, загубили свои близки в ПТП. Специална благодарност към всички, които по един или друг начин подкрепиха концерта и инициативата на „G.O., Wake up!“ като цяло изказа кметът инж. Добромир Добрев. Самият той предостави 300 лв. лични средства за пострадалите семейства.
Ние като законодателна и изпълнителна власт трябва да направим всичко, за да не се увеличават случаи като тези. Каузата, която подехме, няма да върне близките им, но може да направи така, че по-малко хора да преживеят такъв ужас, каза инж. Добрев.
От името на министъра на вътрешните работи Младен Маринов към препълнената зала на НЧ „Напредък 1869“ се обърна Алекси Кисяков.
Трябва да знаем, че става дума за живота и здравето на всички ни. За съжаление, когато сме на пътя се откъсваме от себе си, от близките си. Животът на всички след една катастрофа е объркан. Безопасността започва от раждането на човека. И ние трябва да пазим въздуха, който поемаме тогава, трябва да пазим живота. Тялото е много крехко, а безопасността е споделена отговорност на всички нас, участниците в движението, припомни Кисяков.
Че един шофьор не е сам на пътя напомниха преди концерта и Руслан Мъйнов, момчетата от „Виво Монтана“, комикът Ники Станоев. Хубаво е, че има хора с енергията, силите, желанието, инициативността като организаторите на този концерт. Да не откликнеш на такава сериозна организация би било много тъпо, в типичния си стил коментира Руслан Мъйнов, и призова за повече толерантност на пътя и един към друг. Същия апел от свое и от името на колегите си отправи и ръководителят на Брас бенд „Виво Монтана“ Пламен Крумов. Ако всеки от нас поиска по-човешко отношение на пътя, ще се случи, каза Крумов. Идеята е всеки един, като седне на волана, да знае, че не е сам. Ако те кефи скоростта ок, но иди на писта. Там това, което правиш, зависи само от теб. Но в градски условия е нелепо да дрифтиш или други такива неща, там ти си участник в движението, един от нас си, описа убеждението си и комикът Ники Станоев. И още веднъж напомни, че не си сам зад волана – имаш семейство, близки, приятели, които те чакат...
Синът ми Трифон Йорданов загина на Великден в Симеоновград, беше на 19 г., имаше седмица до бала. Тръгнахме на празник, а се прибрахме с ковчег. Подехме много инициативи за намаляване на ПТП-тата. В началото държавата откликваше. Но постепенно остана само говоренето и трагедиите продължиха да стават една след друга. Имам чувството, че държавата не иска да реши този проблем. Мисля си, че той е хранилка за адвокати, не скри огорчението си Трифон Трифонов, баща на 19-годишния Трифон Йорданов. Семейството вече живее във Велико Търново, но и тук не успява да преживее случилото се.
През същия ад вече няколко години минава и Йордан Лалов от Джулюница. Синът му Данчо загина на разклона до Джулюница през 2015 г. Той и другите деца с него се връщаха от изпит. После ни донесоха документа от изпита, беше го взел. Но всичко загуби смисъл, откровен бе Лалов. Катастрофите няма да намалеят, тази държава буксува, не скри отчаянието си Лалов.
Утеха не намират и родителите на Краси от Горна Оряховица, който бе пометен на тротоар в града. Младият мъж стана донор на четирима души. Силвена Иванова, майката на Красимир, също смята, че държавата не прави нищо, за да намалеят смъртните случаи на пътя. Тя и мъжът й Енчо продължават да настояват за правосъдие и не скриха, че са трогнати от подкрепата, която усещат от обществото, в случая изразена с благотворителния концерт.
Биляна МИЛЧЕВА