Занаятчийски пазар, ателиета за демонстрации на римски настолни игри, римска мода и прически. И още - демонстрация на екипировка, бойни построения, животът в римския град бяха малка част от атракциите, които видяха гостите на откриването на тазгодишния фестивал ``Нике – играта и победата``. Той започна тази сутрин в Никополис ад Иструм край Никюп и продължава и утре.
Късната античност представя групата за антични реконструкции „Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“ - първата столична реенакторска група у нас.
Това е епохата, в която Римската империя е христианизирана и постепенно почва да се превръща в това, което знаем като Византия, но все още е Римска империя, все още нейните граници на Балканите са несигурни, все още има варвари в нейните армии. Моят персонаж е полугот, полуримлянин, но гръгоезичен римлянин от местното население. Това е нашият опит да възстановим Античността в най-достъпния й вид и за публиката, и за нас като любители историци, разказа Манол Глишев от „Mos Maiorum``. Председател на сдружението е Владимир Попов.
Ивайло Енев е от Русе, а на ``Нике – играта и победата`` представя средновековни шлемове – прабългарски, викингски, рицарски, самурайски от диапазона X – XV век. Най-ранният му е римски от IV – V век. Ползвайки снимки от интернет, както и обикаляйки музеи, през последните 6 г. русенецът се занимава единствено и само с металопластика – освен шлемове, Енев изработва животни, воини и пр. Дори в България има запалени колекционери, интерес проявяват и участници във възстановки, разказа той.
Една от шатрите, провокирала най-голямо любопитство сред гостите на фестивала, бе тази, в която се готвеше храна по оригинални римски рецепти. Кухнята бе поверена на главния готвач на веригата ресторанти ``Бианко`` Радослав Машков.
Шеф Машков участва за първа година във фестивала, като поканата дошла от организаторите. С тяхно съдейстие му бе предоставен шаран от близкия язовир, с който Машков сготви на огън рибена чорба. Не се добавя картоф, защото по онова време той не е бил познат, има обаче сушени люти чушки. Защото, както ми каза един от местните жители, рибената чорба е хубава, когато е люта, гореща и когато има кой да я хвали, разказа шеф Машков.
Освен шарана, той предложи на посетителите яхния от леща, както и няколко вида хапки с продукти, характерни за онова време.
Тази кухня ме изненада с липсата на някои съставки и с комбинацията на сладко и солено. Например – свински кюфтенца, оваляни в мед и сусам, допълни той. В намирането на информация, която да му е полезна за включването му в ``Нике – играта и победата``, Машков разчитал на организаторите и най-вече на археолога доц. Павлина Владкова. В готвенето му помагаше Емил Георгиев.
Организатори на фестивала са Сдружение „Бъдеще за Никюп”, Община Велико Търново, РИМ Велико Търново, Кметство с. Никюп, Сдружение „Mos Maiorum Ulpiae Serdicae“. Официално ``Нике – играта и победата`` откри областният управител проф. Любомира Попова, в присъствието на зам.-кмета на Велико Търново проф. Георги Камарашев, кмета на Никюп Йорданка Атанасова, общински съветници и много гости.
Фестивалът се провежда и с подкрепата на съмишленици.
Сред тях бе и ``Лактима Балкан``, която разхлади гостите със запазената си марка айрян ``Балкан``.
Специално пиво предостави и модният дизайнер и общински съветник Атанас Парушев. Виното носи името Никополис ад Иструм и е брандирано с прочутата римска фраза „Veni, vidi, vici“. Произведено е по римска рецепта и подправено с мед и билки.
Днес фестът продължава с демонстрация на Спортни игри пентатлон, Харпастум, рецитал на древноримска и гръцка поезия, погребение на готски вожд. В 20.15 е концертът на KSANA. В неделния ден събитията започват в 10 ч. със занаятчийски пазар, демонстрации на римски настолни игри, игра с публиката, стрелба с лък, фото-кът. Час по-късно е предвиден религиозният диспут ``Изгревът на християнството`` между ариански и православен свещеник. В 12:00 е Заселването на готите в Мизия - епизод от римо-готските войни по време на управлението на император Валент.
В тазгодишното издание на фестивала участват СНЦ Мос Майорум Улпие Сердице, ЦНЦ Дукс Антика, Асоциация Културала Томис, Втора Луцезианска кохорта, СНЦ Ситалк.
Биляна МИЛЧЕВА