Длъжността призовкар в Община Златарица в момента се изпълнява от човек, нает по програма за хора с увреждания. След като тя изтече, може да се окаже, че няма да има кой да разнася призовките на съд, прокуратура и НАП, които за изминалата година в Златаришко са 750. Отделно към 50 са общинските, което при 240 работни дни в годината това прави по 4 призовки на ден.
„Трябва да отделя един общински служител, когато свърши програмата. А аз имам на всяка дейност по един, което означава, че трябва да си спра работата на някое звено. Или да назнача служител, да му плащам заплата, за да върша на държавата работата”, оплака се пред RegNews кметът на Златарица Пенчо Чанев.
За общините, които нямат съдебна институция като Златарица, законът казва „може да връчва призовки” на съдилищата, прокуратура, НАП, което си е държавна дейност. „Някой навремето е решил, че общините ще го правят без пари. Досега ползвахме хора по програми. С изменението на ГПК, призовкарят ако не намери човека, трябва да посети жилището му три пъти, като единият ден да е задължително в събота или неделя. Искам да разбера, кметският наместник, който е на 8-часов работен ден, кой ще му плаща работата в събота или неделя. Законът казва „може”, а съдията – „длъжен си”. В общините, където има съд, той си назначава призовкар и общината не прави разходи”, коментира още Пенчо Чанев, според който по този начин общините са поставени в неравно положение.
Ана Райковска