Днес в аулата на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” се събраха десетки бъдещи студенти и техните родителите от цялата страна за Деня на отворените врати. Час преди официалното откриване те вече се трупаха около щандовете на отделните факултети, за да си вземат рекламни материали и да зададат конкретните си въпроси за една или друга специалност. От Университета бяха подготвили брошури, тениски, а за този ден излезе специалното издание на в. „Кандидат-студент”, в който са описани всички специалности, датите на приемните изпити и друга полезна информация.
Един от младежите, който си е избрал вече Великотърновският университет е Искрен Павлов от Враца. Той ще кандидатства „Психология”: „Това, което съм чувал е, че тук „Психологията” се развива добре и ще се насоча насам. Със сигурност после ще практикувам професията на психолог, но зависи и какво ще се случи с магистратурата”.
Първите думи към аудиторията бяха на първокурсничката в специалност „Право” Ивелина Чернева, а след нея чл. кореспондентът проф. дфн Стоян Буров – заместник ректор по учебната част приветства всички и накратко разказа славната история на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, възможностите, които предлага и защо той трябва да стане техният университет.
„Великотърновският университет се намира в един град с богата история култура. Вие знаете, че много от най-добрите университети по света се намират не в столиците, а в по-малки градове, където има неповторима атмосфера за работа, за учене, развлечение и всякакви преживявания. Разходете се в града след днешната среща и се опитайте да си представите, че ще прекарате тук следващите 4 или 5 години. И ще видите, че това никак не е маловажно за вашия избор.
Сам по себе си ВТУ не е някакво случайно образование, а има история още от 1963 г., когато вие, а може би и родителите ви още не са били родени”, обърна се към младите хора проф. Буров.
Той изтъкна многото предимства на университета. Тук се изучават над 20 чужди езици и в на-скоро време ще се вземе решение, всички, които желаят да получат допълнително квалификация по чужда език да започнат модул „Чужд език” паралелно с усвояването на своята специалност. Друга сила са информационните технологии. При изучаването на каквато и да е специалност, студентите ще могат да получат подготовка и по информационни технологии като допълнителна квалификация. При това, допълнителните модули ще се предлагат безплатно. Третият модул, който се въвежда, е „Културно-историческо наследство”. Той ще бъде от полза за много от бъдещите студенти, според проф. Буров, защото не се знае после на пазара на труда къде ще се реализират.
В Деня на отворените врати на въпросите на кандидат-студентите отговаряха преподаватели, докторанти, декани на факултети. Всеки, който се интересуваше, можеше да посети музея на Университета, а за всички желаещи бяха осигурени безплатни пропуски за музеите във Велико Търново. Инициативата е съвместна между Общината, Регионалния исторически музей и ВТУ. Директорът на РИМ Иван Църов също присъства в аулата и разказа накратко какво могат да видят младите хора в старата столица.
Три са новите специалности за академичната 2018/2019 г., одобрени наскоро. Първата е „Педагогика на обучението по история и информационни технологии. Тя е от приоритетните специалности, утвърдени от МОН и като бонус, бъдещите студенти на ВТУ нямат да заплащат първата семестриална такса. Други две са „Приложна лингвистика с два чужди езика с бизнес комуникации” и „Информационно брокерство дигитални медии”.
Докато се провеждаше цялата кампания, 83 кандидат-студенти се потяха над теста по български език, който е първият приемен изпит за тази година.
По акцията на ВТУ „Рано рани” към днешна дата 375 бъдещи студенти са си запазили място, а 25 вече са се записали.
Ана Райковска