Facebook   Youtube   RSS feed

Злато, два бронза и четвърто място отборно за борците на „Локомотив” при мъжете

19-06-2017 0 3145

Снимка:

Горнооряховският клуб по борба „Локомотив” постигна най-големия си успех от десетилетия насам, извоювайки четвърто място в отборното класиране на Държавния лично-отборен шампионат за мъже. Трима „локомотивци” се качиха на почетната стълбичка – един на най-високото стъпало и двама на третото място.

143 състезатели на 36 клуба разпределяха медалите на шампионата в Сливен на 17 и 18 юни. „Локомотив” участва с 6 борци, трима от които взеха медали.

Златен се оказа походът на Мирослав Христов в кат. 70 кг. Той започна с технически туш над Димитър Димитров от Шумен в първия кръг. Във втория кръг трябваше да се сбори със смятания за най-силен в категорията – бронзовия медалист от Европейското първенство Николай Куртев от Руен. Състезателят на „Локо” надви най-опасния си противник с 6:4 точки и продължи без проблеми към златото. На полуфинала Мирослав отстрани Октай Селим от НСА, а на финала пребори и съотборника му Кемал Софта с 8:6.

21-годишният Мирослав Христов е роден в Раднево и там прави първите си стъпки в борбата. Минал е през школите на „Берое”, „Левски” и НСА. От тази година е състезател на „Локомотив” (ГО) и на това първенство постигна най-големия си успех досега.

В същата категория много добри борби направи още един „локомотивец”. Пламен Бъчваров започна с технически туш над Ангел Чолаков от Асеновград. После тушира Митко Бонев от Димитровград, но на четвъртфинала загуби от Октай Селим и остана на 7-мо място. Третият горнооряховчанин в категорията – Бончо Момъков е 17-ти.

Стефан Иванов завоюва бронз за „Локомотив” в кат. 61 кг. Завърналият се след контузия Стефан, имаше лошия късмет да срещне още в първия кръг най-големия си съперник в категорияга – вицеевропейския и световен шампион Владимир Дубов от „Славия”. „Локомотивецът” загуби по точки, но стигналият до финала Дубов го изтегли до репешажите и борбата за бронзовите медали. В първата репешажна схватка Стефан Иванов победи с технически туш Байрам Шабан от Стремци, а в битката за бронза Стефан тушира Чанко Георгиев от Сливен.

Стефан Иванов е на 24 години. Роден е в село Лозенец, а започва да тренира борба в Сливен. Минал е през НСА, а вече е състезател на „Локомотив”. Стефан е многократен републикански шампион за юноши и мъже. Участвал е на Европейски и Световни първенства за юноши и младежи. Национален състезател е с шанс да попадне в отбора за Световното в Париж.

Втория бронзов медал за „Локомотив” спечели Мишел Михайлов в кат. 65 кг. Мишел тушира в първия кръг Станислав Денчев от Велико Търново. Във втория победи по точки перспективния борец на Димитровград Димитър Иванов. В полуфинала обаче загуби от Владимир Готишан от Руен. В спора за бронзовия медал Михайлов победи с технически туш Айдънджан Исов от Търговище.

24-годишният Мишел Михайлов е роден в Горна Оряховица и е продукт на школата на „Локомотив”, като се е борил и за „Левски”. Той също е проекто-национал. С националния отбор е на подготовка във високопланинската база в Белмекен, където старши треньорът Серафим Бързаков и помощниците му Радослав Великов и Иван Цонов готвят националите за Световното първенство в Париж през август.

Шестият състезател на „Локомотив” на това първенство – Йордан Колев, остана извън призовите места в кат. 86 кг.

В крайното отборно класиране „Локомотив” е на четвърто място с 30 точки. Първи е отборът на НСА с 63 т., втори са Руен – 57 т., трети е „Юнак Локомотив” (Рс) с 46 т.

За отбора на горнооряховския „Локомотив” това е най-големият успех поне от 30 години насам.

Изключително съм щастлив от успеха и най-вече от показаното на тепиха от нашите момчета. Всички те са млади и перспективни състезатели с голямо бъдеще в спорта. Готвят се с голямо желание и показват, че са истински бойци на тепиха, коментира треньорът на „локомотивци” Николай Ганев.

Златният медал на Мирослав е най-щастливата изненада. Това момче има много качества. Ако продължава така, може да покори световния, а защо не и олимпийския връх. Надявам се, че ще му дадат шанс да участва на Световното първенство за младежи до 23 г., той заслужава тази възможност.

За Стефан това беше второто състезание след 2-годишно лекуване на травма. След „Дан Колов” по-рано тази година той претърпя още една операция на коляното, но възстановяването му върви успешно и тай има възможност да пребори конкуренцията в тази категория и да намери място в отбора за Световното.

Подготовката на Мишел върви нагоре и той показа много добро състояние за момента, въпреки че не можа да се бори за златото. Предстои му турнир в Полша и вярвам, че той ще покаже в още по-пълна степен възможностите си, които са големи.

Поздравления заслужава и Пламен Бъчваров, който излезе на тепиха като истински боец и даде заявка, че може да постигне и повече от сегашното седмо място.

Тук е мястото да изкажа и благодарностите ни – моите и на момчетата, към всички членове на Управителния съвет на клуба, които ни подкрепят през цялото време на подготовката и имат заслуга за успехите на отбора, каза още Николай Ганев.